Hlavní obsah

Noc na neděli byla tropická. Nejhůř se spalo v Praze

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Reklama

29. 7. 2018 9:55

Dnešní noc byla na některých místech v Česku tropická. Teplota vzduchu neklesla pod 20 stupňů Celsia na 13 místech v republice.

Článek

Některé měřicí stanice zaznamenaly překonání nebo vyrovnání dosavadních rekordů. Nejtepleji bylo v Praze, kde Klementinum naměřilo ráno 21,6 stupně Celsia, maximum 22,5 stupně Celsia z roku 1911 ale překonáno nebylo. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

„Podíváme-li se na stanice měřící 30 a více let, na 26 z celkových 145 byl překonán nebo vyrovnán extrém pro nejvyšší minimální teplotu zaznamenanou 29. července,” uvedli meteorologové na webu.

Extrém byl překonán na třech stanicích, které měří teplotu déle než sto let. Šlo o Teplice, Klatovy a Tábor, uvedl ČHMÚ. Naopak nejchladněji bylo ráno v Karlovarském kraji.

Česko zažívá na konci letošního července tropy přes den. Tropických nocí bylo zatím poskrovnu. Nejčastěji je zaznamenává pražské Klementinum, zatím poslední byla v noci z úterý na středu. Podle Lenky Stašové z ČHMÚ loni za celý rok zaznamenalo alespoň jednu tropickou noc 97 stanic. V pražském Klementinu byla devětkrát. „Tato stanice je situovaná ve vnitřní zástavbě města a má na ni vliv tepelný ostrov města,” podotkla meteoroložka. Nejčastěji byly loni tropické noci v prvních srpnových dnech.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované