Hlavní obsah

Nová čísla o ekonomice: průmysl v kondici, na bytech je vidět systémový problém stavebnictví

Nejnovější data o kondici tuzemské ekonomiky. (Video: Jan Marek, Seznam.cz)

Český statistický úřad zveřejnil nové údaje o kondici klíčových odvětví tuzemské ekonomiky.

Článek

Průmyslová výroba v Česku v květnu mírně zpomalila meziroční růst na 3,2 procenta z dubnových 3,3 procenta. Nejvíce ji táhl automobilový průmysl, dařilo se také výrobě plastů a energetice. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

„Tuzemský průmysl navazuje na svůj poměrně solidní dubnový výkon, který byl nejlepší od loňského listopadu. V trendovém pohledu je však zřetelně patrná ztráta dynamiky, k níž dochází již od první poloviny loňska. Důvodem jsou obchodní války, hrozba tvrdého brexitu a zpomalení čínské a německé a potažmo globální ekonomiky,“ napsal ekonom Lukáš Kovanda z Czech Fund.

Produkce motorových vozidel se ve srovnání s loňským květnem zvýšila o 6,9 procenta. Výroba plastů vzrostla o 13,1 procenta a energetika o 6,1 procenta. „Pokles naopak zaznamenala výroba nápojů a strojů a dále i odvětví těžba a dobývání,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová.

„V dalších měsících roku se však budou do objemu průmyslové produkce v rostoucí míře promítat nepříznivé mezinárodní faktory, jako je pokračující vyhrocené probíhající či hrozící obchodní válčení na více „frontách“ či rostoucí riziko takzvaného tvrdého brexitu,“ podotkl k výsledkům průmyslu Kovanda.

Stavebnictví šláplo na brzdu

Stavebnictví v květnu meziročně zpomalilo růst na 0,2 procenta z dubnových 8,9 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 1,6 procenta, naopak v inženýrském o 5,5 procenta stoupla.

„Špatná je situace především v pozemním stavitelství. To se projevuje například tím, že v květnu bylo dokončeno pouze 2 562 bytů, což je meziročně méně o 26,6 procenta. Stavebnictví trápí systémový problém, který spočívá ve špatně nastaveném stavebním zákoně a katastrofálním fungování stavebních úřadů,“ komentoval čísla Štěpán Křeček z BH Securities.

„Stavebnictví v květnu zpomalilo, ale meziroční srovnání ovlivnila vysoká základna. Také poklesy v bytové výstavbě jsou způsobeny mimořádnými výsledky z minulého roku,“ komentovala květnová čísla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Turecko podle tamních médií dál porušuje embargo OSN a posílá zbraně do Libye

    Ankara dále porušuje embargo OSN z roku 2011 a mezinárodně uznávané libyjské vládě v Tripolisu v neděli doručila další zásilku vyzbrojených tureckých bezpilotních letounů. Informoval o tom turecký server Ahval s odvoláním na dobře obeznámený zdroj.

    Zásilka podle zdroje dorazila na letiště Mitiga v hlavním městě, ze kterého tripoliská armáda ovládá bezpilotní letouny, na palubě ukrajinského dopravního letadla. Agentura Reuters později stručně informovala, že na letiště dopadly rakety a bylo část dne mimo provoz. Zranění utrpěli tři zaměstnanci libyjských aerolinek Afriqiyah Airways a zasaženo bylo i jedno letadlo.

  • Írán by si měl podle Trumpa dávat pozor. Reaguje tak na hrozby Teheránu ohledně jaderného programu

    Americký prezident Donald Trump varoval Írán, že by si měl „raději dávat pozor“, pokud jde o jaderný program. Trump to prohlásil v reakci na nedělní oznámení Teheránu, že odstupuje od další části mezinárodní smlouvy o jaderném programu z roku 2015 a že během „několika hodin“ začne obohacovat uran nad dohodou stanovený limit 3,6 procenta. Dodal, že obohacovat ho bude pro energetické účely na takovou úroveň, jakou potřebuje.

    Západní země daly již dříve během dne najevo, že je sdělení Teheránu silně znepokojilo, a vyzvaly ho, aby přestal podnikat kroky, které jsou v rozporu se čtyři roky starou dohodou. V té se Írán zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí.