Hlavní obsah

O auta není zájem, prodeje nových vozů spadly na polovinu

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto.

Reklama

17. 6. 2020 9:27

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v květnu kvůli koronavirové krizi meziročně snížil o 52,3 procenta na 581 161 vozů. Pokles nicméně zpomalil z rekordních 76,3 procenta v předchozím měsíci.

Článek

Propad se zmírňuje, ale číslo minus 50 procent by ani největší optimista neoznačil za chvályhodné. Kvůli koronaviru se propadly prodeje nových vozů i v květnu.

O něco příznivější jsou údaje za pět měsíců, v období od ledna do května prodej aut v EU meziročně klesl o 41,5 procenta na 3,33 milionu vozů. Všechny členské země EU vykázaly v tomto období pokles o více než 20 procent.

Český Svaz dovozců automobilů již dříve uvedl, že v České republice se prodej nových osobních aut v květnu meziročně snížil o 44,4 procenta na 13 385 vozů. V období od ledna do května prodej meziročně klesl o 30,3 procenta na 74 258 vozů.

Automobilce Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, v květnu prodej v zemích EU meziročně klesl o polovinu na 30 372 vozů. Podíl této značky na unijním trhu ale vzrostl na 5,2 procenta z pěti procent před rokem.

„Dobrá zpráva je, že všichni finální výrobci na začátku června vyrábějí s využitím všech směn,“ řekl již dříve pro Seznam Zprávy výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Nicméně průmysl nejede naplno ani náhodou. „Kvůli hygienickým omezením, komplikacím v logistice a především nejistotě odbytu to však neznamená, že by objem výroby odpovídal předkrizovým hodnotám,“ uvedl Zdeněk Petzl a pokračoval: „Podle našich informací je výroba zhruba dvoutřetinová oproti normálu.“

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované