Hlavní obsah

O zdražování hypoték se zatím jen mluví. Průměrná sazba opět klesla

Průměrná sazba poklesla ve srovnání s lednem již pouze o jeden bazický bod.

Reklama

17. 3. 0:01

V únoru si lidé půjčili na bydlení nejvíc v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Průměrná hypotéka překonala třímilionovou hranici. Dál, i když minimálně, klesla také průměrná úroková sazba.

Článek

Pokles průměrné úrokové sazby hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex se navzdory očekávání a rostoucím nabídkovým sazbám hypoték nezastavil ani v únoru. Průměrná sazba však již poklesla ve srovnání s lednem pouze o jeden bazický bod na 1,93 procenta.

„Na únorovém Fincentrum Hypoindexu je vidět, jak hypoteční trh jako celek reaguje s mírným zpožděním. Na trhu již totiž sazby začínají pomalu růst. To je dáno nejen dlouhodobě nízkou marží bank, ale i díky tomu, že počátek roku je ideální dobou pro zvyšování sazeb, aby je pak banky v rámci jarních promoakcí mohly opět mírně snížit,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční specialista Fincentrum & Swiss Life Select.

„I přes pozvolné zvyšování sazeb průměrná úroková sazba hypoték za únor ještě mírně klesla. Nicméně se dá předpokládat, že v březnovém Fincentru Hypoindexu se již tento růst projeví,“ míní.

Objem poskytnutých hypoték vzrostl oproti lednu o dalších téměř pět miliard korun a vyšplhal se až na rekordních 29,913 miliardy korun. Letošní únor tak překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za 29,683 miliardy korun, a stal se tak nejsilnějším měsícem v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex.

„Je zapotřebí ovšem připomenout, že rekordní jsou i objemy refinancování, které v posledních měsících podle statistik ČNB dosahují 7 miliard korun měsíčně. Hlavními důvody jsou strach z budoucího růstu úrokových sazeb, z vyšší inflace a z růstu cen nemovitostí,“ reagoval na čerstvé statistiky poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

„Ve druhém měsíci roku sjednaly banky celkem 9 948 hypoték, což je o 1 568 více než v lednu a dokonce o 2 856 více než před rokem. Počty poskytnutých hypoték ale nerostou tak rychle jako objemy, což se odráží v průměrné výši hypotéky, která poprvé překonala hranici tří milionů korun,“ řekl Sýkora.

Průměrná výše hypotečního úvěru vzrostla během února o 30 555 korun na 3 006 901 korun. Meziročně činí nárůst průměrné hypotéky téměř 390 tisíc korun. A za poslední čtyři roky se průměrná hypotéka zvýšila již o třetinu, tedy téměř o jeden milion korun.

„Stavebnictví se podle dat ČSÚ v oblasti výstavby nových bytů oproti loňsku propadlo o přibližně 15 až 20 procent. I přes prohlášení některých developerů o snižování cen za metr čtvereční u nově postavených pražských bytů, tak nelze čekat pokles cen nemovitostí. Proto předpokládám, že i průměrná výše hypoték bude nadále spíše pozvolně růst,“ míní Sýkora.

Zdražují i největší hypoteční banky

Česká národní banka sice ponechala na únorovém zasedání základní úrokové sazby beze změny, cena peněz na mezibankovním ale již několik měsíců roste. Bankám se tak prodražují zdroje financování hypoték, zájem o hypotéky ale nepolevuje, a tak se bankám otvírá prostor pro zvyšování hypotečních sazeb.

Během února zvýšila sazby o jednu desetinu mBank a Moneta Money Bank. Již na konci února ale oznámila zvyšování sazeb i skupina ČSOB, která s platností od 8. března zvýšila sazby hypoték až o 0,2 procentního bodu. Hypoteční banka a ČSOB tak nově nabízí pětileté fixace s LTV do 80 procent od 2,29 procenta.

V polovině března se ke stejnému kroku odhodlala i Air Bank. Zvýšení o dvě desetiny posunulo hypoteční sazby pětiletých fixací Air Bank opět po delší době za hranici dvou procent na 2,19 procenta.

„Očekávám, že rok 2021 bude končit s úrokovou sazbou mezi 2,5 a 3 %. Banky nebudou chtít příliš zdražovat jen u refinancování, aby zabránily odchodu klientů,“ předpovídá Marek Kříž, spoluzakladatel hypotečního marketplace Zaloto.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované