Hlavní obsah

„Yes, we did". V Obamově emotivním sbohem nechyběly slzy a chvála

Podívejte se na projev prezidenta Obamy, ve kterém se rozloučil s Američany (Video: Marie Vladyková)

 

Reklama

11. 1. 2017 6:16

Dosluhující prezident USA Barack Obama se rozloučil v Chicagu se svým úřadem. Pochválil sebe i obyčejné Američany.

Článek

Spojené státy jsou nyní lepším a silnějším místem než dřív. V posledním proslovu ve funkci amerického prezidenta to v Chicagu řekl dosluhující prezident Barack Obama.

Připomněl také úspěchy, které podle něj jeho vláda dosáhla v oblasti hospodářství, zahraniční politiky nebo lidských práv. Američany vyzval, aby se aktivně zapojili do veřejného života a věřili v možnost změny.

„Kdybych vám před osmi lety řekl, že se Amerika zbaví velké recese, znovu nastartuje náš automobilový průmysl a spustí nejdelší růst počtu pracovních míst v dějinách, kdybych vám řekl, že zahájíme novou kapitolu vztahů s kubánským lidem, zastavíme íránský jaderný program bez jediného výstřelu, odstraníme strůjce teroristických útoků z 11. září. Kdybych vám řekl, že vybojujeme sňatky obou pohlaví, zajistíme právo na zdravotní pojištění pro dalších 20 milionů našich spoluobčanů, kdybych vám tohle všechno řekl, pak byste mi odpověděli, že míříme příliš vysoko," uvedl Obama v téměř hodinovém proslovu.

Daniel Anýž: Výměna prezidentství Obamy a Trumpa je bezprecedentní

Úspěchy připsal Američanům. „Tohle jste vy dokázali. Vy jste změna. Vy jste odpověděli na přání lidí. A díky vám, v téměř každém ohledu, je Amerika lepší, silnější, než byla, když jsme začínali," prohlásil.

„Opouštím dnes toto pódium s ještě větším optimismem, než když jsme začínali, protože vím, že naše práce nejen tolika Američanům pomohla, ale že jich tolik inspirovala," řekl také.

K Trumpovi jen stručně

Spojené státy ale podle něj budou muset dál řešit i řadu problémů. Jedním z nich je rasové napětí, které, jak tvrdí, na rozdíl od očekávání mnoha lidí jeho nástupem do funkce amerického prezidenta neskončilo. Překonat je podle Obamy třeba také přetrvávající nerovnost, která ohrožuje demokratické principy v zemi.

Rivalové jako Rusko nebo Čína se nemohou vyrovnat vlivu USA ve světě, pokud se Amerika nevzdá svých hodnot a nezmění se v další velkou zemi, která šikanuje své menší sousedy, uvedl Obama v posledním proslovu.

Krátce narazil také na svého nástupce Donalda Trumpa a jeho výzvu, která zazněla v předvolební kampani, aby muslimové měli dočasně zakázán vstup do země. „Odmítám diskriminaci muslimských Američanů," uvedl končící šéf Bílého domu a dočkal se bouřlivého potlesku. „Jsou stejní vlastenci jako my," dodal.

Svému nástupci chce Obama podle svých slov předat moc stejně hladce, jako to udělal v jeho případě prezident George W. Bush.

„Budoucnost bude patřit nám. Ale tato možnost se stane skutečností pouze, pokud bude naše demokracie fungovat. Pouze, pokud bude naše politika lépe odrážet slušné chování našeho lidu. Pouze, pokud my všichni, bez ohledu na stranickou příslušnost nebo individuální zájmy, pomůžeme obnovit smysl pro společný cíl, což dnes tak zoufale potřebujeme," dodal.

Demokracie není samozřejmost. Ani v USA

Americká demokracie podle Obamy potřebuje větší zapojení lidí do politiky, a to „nejen když jsou volby, nejen když je v sázce váš vlastní úzký zájem". Pokud jsou nespokojení se současným stavem, měli by podle odcházejícího amerického prezidenta lidé sami kandidovat na nejrůznější funkce a pokusit se o změnu. „Naše demokracie je ohrožena vždy, když ji považujeme za samozřejmou," uvedl Obama.

„Naše ústava je pozoruhodný, krásný dar. Ale ve skutečnosti je to jen kus pergamenu. Sama o sobě nemá sílu. My lidé jí dáváme sílu - naším angažmá a volbami, které činíme," uvedl Obama.

Na závěr své chicagské řeči poděkoval své rodině - manželce Michelle a dcerám Malii a Sashe - i členům svého týmu včetně viceprezidenta Joea Bidena za podporu během vykonávání úřadu. Uronil při tom několik slz.

Proslov zakončil Obama heslem, které používal již během první prezidentské kampaně: Yes, we can (Ano, můžeme) a dodatkem Yes, we did (Ano, učinili jsme).

Celebrity se loučí s prezidentem Obamou (Video: Oliver Sálus)

Obama se rozhodl pomyslnou tečku za osmi lety svého prezidentského mandátu učinit v domovském Chicagu, kde v roce 2008 pronesl vítězný projev po vyhraných prezidentských volbách. Poslední řeč ve funkci hlavy státu přednesl v kongresovém paláci McCormick Place před tisíci shromážděných.

Dosluhující prezident opustí Bílý dům 20. ledna. Jeho nástupcem a 45. prezidentem USA se stane republikán Donald Trump, který v listopadových volbách porazil demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované