Článek
Zveme vás na procházku od sečské přehrady, nad kterou se ční hrad Oheb. Místo oblíbené k letní rekreaci přímo vybízí ke koupání a vodním sportům. Z hradu Oheb je krásný výhled na celou vodní plochu, která je jako dělaná pro hezký letní den.
Další možnost osvěžení čeká po cestě v Pekle u Kraskova. V rámci procházky také můžete zavítat do pěkného samoobslužného baru u jahodové Víly. Další část cesty pak vede přes chladné rokle až k hradu Lichnice.
Projděte si celou trasu výletu v galerii:
Hrad Lichnice je opředen mnoha legendami. Ta nejznámější, spjatá s Dívčím kamenem, vypráví „o kruté panně Miladě“. Údajně se jednalo o jediného potomka zdejšího hradního pána. Protože tolik toužil po synovi, kterému se mu nedostávalo, začal dceru vychovávat jako chlapce. Milada se naučila střílet, šermovat i mistrně jezdit na koni.
Jednoho dne její otec při lovu zahynul v Lovětínské rokli a Milada zůstala sama se zděděným bohatstvím. Zástupy nápadníků lákalo bohaté panství, které by mladá manželka přinesla věnem, ale Milada ve smutku všechny odmítala. Nakonec neústupně prohlásila: „Nemohu si vzít horšího rytíře, než byl můj otec.“ A stanovila krutou zkoušku: „Kdo se s koněm třikrát na skále pod hradem otočí, toho si vezmu za manžela.“ Stateční páni se z úzkého vršku zřítili jeden po druhém a Milada sledovala jejich pády klidně z hradní věže.
Teprve po letech přijel neznámý rytíř bez družiny. Ráno pod skálou před Miladinýma očima splnil úkol. Jednou, podruhé a potřetí se otočil, až Milada radostně vykřikla: „Dokázal to!“ V tu chvíli však rytíř pronesl chladně: „Přišel jsem jen pomstít zmařené životy.“ Napnul tětivu se šípem směrem k hradním oknům. Šíp Miladě pronikl přímo do srdce a rytíř zmizel v hlubokých lesích. Tak údajně skončila pyšná paní Lichnice. Její duch dodnes bloudí po skále, pod níž našlo smrt tolik rytířů.
Letní cestovatelský seriál

Nepoznané stezky
Rozmanitý průvodce místy v Česku, která dosud zůstávají stranou zájmu turistů. V seriálu Nepoznané stezky se vypravíme do zapomenutých vesniček Polabí, objevíme přírodní skvosty Železných hor, půvab nejzápadnějších částí republiky či tajemné stavby v Brdech. Každý díl letního seriálu Seznam Zpráv nabízí inspiraci na jednodenní výlety do méně známých oblastí naší země.
Z lichnické rozhledny Milady je vidět na Hornosázavskou pahorkatinu. Za dobré viditelnosti můžete vidět nejen krajinu v okolí, ale také třeba Krkonoše, Bezděz nebo Milešovku, vzdálenou 140 km.
Železné hory jsou jedním z geologicky nejrozmanitějších území v Česku. Na malé ploše se vyskytují až 600 milionů let staré horniny. Rokle a louky se též pyšní spoustou chráněných druhů. Vyskytuje se tu například mlok skvrnitý, vemeník dvoulistý nebo lišaj svízelový.

Mlok skvrnitý je jedním z chráněných druhů, které cestou můžete potkat.
Itinerář cesty 🗺️
Cestu lze absolvovat pohodlně pěšky. Ze Seče do Třemošnice je to po zmíněné trase 18 km. Z výletu lze udělat i okruh a vrátit se po jiné turistické trase či využít hromadné dopravy.
Pokud máte rádi zámky, určitě cestou z výletu zavítejte na zámek Žleby.