Hlavní obsah

Při zkoušení bot se nenakazíte, říkají obuvníci a chystají se otevřít

Foto: Santé

Ilustrační foto

Reklama

17. 4. 2020 15:04

Menší prodejny s obuví, které nejsou součástí velkých obchodních center, mají znovu otevřít od 27. dubna 2020. Obuvníci však čekají návrat k normálu až s otevřením „chrámů konzumu“.

Článek

Z vládního plánu vyplývá, že 27. dubna se znovuotevřou menší prodejny s plochou do 200 metrů čtverečních. Zástupci obuvnického průmyslu uvolnění vítají a prohlašují, že jsou schopni zajistit patřičná hygienická opatření, která omezují šíření koronaviru.

„Jsme vděční za každé opatření vlády, které nám uvolní ruce. Nezastírám, že nejvíc by nám pomohlo otevření prodejen s obuví ve velkých obchodních centrech. Na druhou stranu jsme rádi i za zpřístupnění menších obchodů do 200 metrů čtverečních, protože některé naše prodejny patří do této kategorie,“ říká Dominik Šprunk, majitel společnosti Santé - zdravotní obuv.

Těžké dopady vládních opatření přiznává také majitelka obchodu s obuví v Dobřichovicích Květa Lípová. „Právě jaro je pro nás nejsilnější sezona. Začátek roku je vždy trochu na mrtvém bodě. Naopak měsíce od dubna prodáváme nejvíc,“ vysvětluje.

„Největší problém v současné chvíli je, že zboží objednáváme více než půl roku dopředu. V současnosti nám tedy chodí mnoho zásilek, které však kvůli opatření nemáme z čeho zaplatit,“ dodává Lípová.

Aktuální situace společnost Santé přiměla přesunout část prodejů na internet, ačkoli obchodní model byl až donedávna založený především na prodeji přes kamenné obchody.

„Vzhledem k zaměření našeho sortimentu můžeme omezeně prodávat naši obuv v lékárnách a zdravotnických potřebách, které jsou pro naše zákazníky normálně otevřené. U zdravotní obuvi je žádoucí, aby si spotřebitel vyzkoušel boty na prodejně. Proto jsme dosud nebyli myšlence prodeje přes internet nakloněni,“ říká Dominik Šprunk.

Kvůli výpadku tržeb způsobenému zavřením prodejen se firma ale rozhodla spustit výprodejový e-shop se sortimentem obuvi včetně vzorků a okrajových velikostí. „Kamenné obchody však zůstanou i nadále naším hlavním maloobchodním prodejním kanálem, jakmile dojde k uvolnění vládních opatření,“ dodává majitel společnosti Santé - zdravotní obuv.

Květa Lípová, která vlastní prodejnu s obuví do 200 metrů čtverečních, ale e-shopům s obuví moc nefandí. „Podle mého názoru prodej obuvi přes internet, i v této těžké době, není vhodný způsob. Zákazníci musí boty nejprve vyzkoušet. Máme mnoho zákazníků například s deformitou nohy nebo hodně starších klientů, kteří objednávat přes internet jednoduše nezvládnou.“

Prodejci umějí zajistit zdravotně nezávadné obchody

Po otevření prodejen volá také prezident České obuvnické a kožedělné asociace Miroslav Bísek. „V malých i velkých prodejnách jsme schopni zajistit všechna vládní nařízení, včetně dodržení doporučeného odstupu a pravidelných dezinfekcí prostoru obchodu tak, aby nedošlo k šíření nákazy,“ říká.

Hygienická opatření, která platila ještě před koronavirem, neumožňují zkoušet boty na holá chodidla, takže obavy z toho, že by se tímto způsobem mohla šířit nákaza, jsou podle něj zcestné.

Auditorka společnosti Bureau Veritas Hana Brožková však upozorňuje, že rozvolnění nouzového stavu přinese do obchodů nová hygienická opatření, která se dosud nepoužívala.

„Při zkoušení zdravotní či dětské obuvi je nutné nastavit podmínky komunikace mezi zákazníkem a prodavačem. Je například nutné používání jednorázových rukavic, dezinfekce rukou, nošení roušek jak u personálu, tak u zákazníků. V některých specializovaných prodejnách by stálo za zvážení nainstalování čističek vzduchu, které by garantovaly především lidem z rizikových skupin bezpečí při nákupu,“ myslí si Brožková.

K vládním opatřením na rozjezd strnulé ekonomiky šéf obuvnické a kožedělné asociace Bísek dodal, že by prodejcům nejvíc pomohlo, pokud by vláda odpustila platby DPH, díky kterému by firmy mohly snáze zaplatit zaměstnance a materiál.

Vládní harmonogram ani dosavadní průběh pomoci se totiž mezi podnikateli s nadšenými reakcemi nesetkal, spíš naopak. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy je celý proces pomalý, nastavení uvolňování ekonomiky vláda s podnikateli nekonzultovala a výsledek dostatečně neobhájila.

Proti plánu se ohradil také předseda výboru Asociace obchodních center Jan Kubíček, podle kterého vládní postup obchodní centra diskriminuje. Ministerstvo zdravotnictví však poradilo, jak otevřít i větší prodejny mimo velká obchodní centra, stačí je zmenšit třeba páskou na požadovaných 200 metrů čtverečních.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované