Hlavní obsah

Odešla legenda, bylo mi ctí, filmový svět vzdává hold zemřelému Johnu Hurtovi

Odešla legenda

 

Reklama

28. 1. 2017 12:51

Britský herec John Hurt zemřel v 77 letech na rakovinu slinivky.

Článek

Úmrtí herce Johna Hurta zasáhlo řadu jeho kolegů z branže, ti obratem začali na sociálních sítích projevovat soustrast (pusťte si video v úvodu článku).

Britský herec, známý například díky rolím ve filmech Vetřelec a Sloní muž, zemřel po boji s rakovinou slinivky ve věku 77 let. Ta mu byla diagnostikována v roce 2015.

Hurt je držitelem mnoha cen, včetně Zlatého glóbu za vedlejší roli ve filmu Půlnoční expres (1979) a ceny Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA) za celoživotní dílo (2012). Cenu BAFTA získal již v roce 1976 za hlavní roli v životopisném snímku Obnažený státní úředník o Quentinu Crispovi. Pokračování osudů tohoto homosexuálního spisovatele ve filmu Angličan v New Yorku vyneslo Hurtovi v roce 2009 zvláštní cenu na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu.

John byl skvělý herec, jeden z nejlepších! V myšlenkách jsem s jeho rodinou." Píše na Twitteru herec Malcolm McDowell.

V legendárním vědeckofantastickém snímku Vetřelec režiséra Ridleyho Scotta si Hurt zahrál první oběť mimozemského monstra. Smrt jeho postavy v tomto snímku bývá často označována za jeden z nezapomenutelných momentů světové kinematografie, píše server BBC.

Hurt se narodil 22. ledna 1940 v Chesterfieldu inženýrce a matematikovi. Vystudoval výtvarné umění a poté i herectví na Královské akademii dramatických umění (RADA). Už v 50. letech se objevil v televizních seriálech a ve filmu debutoval v roce 1962. Větší popularitu si ale získal až televizním seriálem Já, Claudius (1976), v němž si zahrál Caligulu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované