Hlavní obsah
Online

Je to zrada národa, hřímal Okamura. Záznam debaty o přijímání afrických migrantů

Záznam debaty z Poslanecké sněmovny. (Video: Poslanecká sněmovna, Seznam.cz)

24. 5. 2018 12:10
aktualizováno • 24. 5. 2018 12:37

Bezmála tři hodiny trvala na půdě Poslanecké sněmovny debata o imigraci lidí z Afriky do Evropy. Sledovali jsme ji on-line.

Článek

Velké vášně především u hnutí SPD budí marrákešská deklarace, která podle kritiků fakticky legalizuje migraci lidí z Afriky do Evropy. Právě SPD Tomio Okamury tak diskuzi o deklaraci prosadilo na pořad řádné schůze Poslanecké sněmovny.

Dokument podle SPD směřuje k přiznání práva migrace jako součásti lidských práv. Podle ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara je ale deklarace právně nezávazná a africké státy by podle ní měly jen více podporovat boj proti nelegální migraci a organizovanému převaděčství.

Poslanci se po několikahodinové debatě rozhodovali mezi usnesením, které navrhovalo SPD, a usnesením výboru pro evropské záležitosti, jež první zmiňované zahrnovalo.

Na čem se poslanci usnesli? Sněmovna na návrh evropského výboru podpořila nové závazky afrických států v deklaraci, které se týkají podle usnesení boje proti nelegální migraci, organizovanému převaděčství a pašování lidí i posilování spolupráce v návratové politice.

Poslanci zároveň trvají na tom, že pravomoci v legální ekonomické migraci musí zůstat v pravomoci České republiky. Musí se také důsledně rozlišovat legální ekonomická migrace, nelegální ekonomická migrace a poskytování azylu ohroženým lidem.

Schůzi Sněmovny o afrických migrantech jsme sledovali on-line.

 • Děkuje Okamura i Benešík

  „Chtěl bych poděkovat za to, že se tady migrační otázky řešily a že byl přijat návrh výboru pro evropské záležitosti, kde jsou i zástupci SPD,“ zaznělo u úst Tomio Okamury. Na to reagoval předseda zmiňovaného výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL): „Děkuji, že jste přijali moje usnesení,“ a doplnil, že „jeho práci si chtěl přivlastnit někdo jiný“.

 • Usnesení výboru

  Poslanecká sněmovna přijala návrh usnesení, které vzešlo z výboru pro evropské záležitosti.

 • Usnesení SPD

  Návrh usnesení SPD nebyl přijat.

 • Usnesení

  Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala (ODS) shrnuje návrhy usnesení.

 • Přestávka

  Klub KDU-ČSL si vzal přestávku 15 minut.

 • Usnesení

  Poslanci se radí, zda přijmou návrh usnesení SPD o tom, že „migrační a azylová politika musí zůstat v kompetencích České republiky, nebo usnesení výboru pro evropské záležitosti, které je obšírnější a mimo jiné zmiňuje pojmy jako legální migrace, nelegální migrace a poskytnutí ochrany”.

 • Skopeček: Deklarace se mi nelíbí

  „Mně se marrákešská deklarace také nelíbí. Na to, že je to tak závažné téma, je to psané velmi obecně,“ zaznělo od Skopečka spolu s kritikou pojmu „mobilita“, který se podle něj dá vykládat různým způsobem. Poslanec zároveň vyzývá ministra vnitra v demisi Metnara, aby znovu zopakoval, že deklarace je pro Česko nezávazná.

 • Skopeček: Sebevražda Evropy

  „V diskuzi zaznělo, že se musíme smířit se stěhováním národů. Já bych to chtěl odmítnout a vyhnout se stěhováním národů. To, co udělalo Německo, byla zásadní chyba - a nazývám to sebevraždou Evropy,“ kritizuje přijímání uprchlíků poslanec ODS Jan Skopeček.

 • Kdo selhal?

  Poslanci se dohadují, kdo v rámci řešení migrační krize selhal. Zda má větší díl viny Maďarsko, nebo Řecko.

 • Kobza: Dáme pruty, koupíme ryby

  „Přivezeme vám pruty a budeme od vás kupovat ryby, které vylovíte,“ představil svůj plán na řešení migrační krize poslanec Kobza. Podle něj není dobrý způsob posílat do zemí přebytky, ale spíše nastartovat tamní ekonomiku.

 • Kobza: Ministři se jen tak nepotkali

  „Na marrákešské konferenci se sešlo 56 ministrů z 57 zemí Afriky a Evropy. 56 ministrů si jen tak bez závazků určitě sraz nedalo,“ přispěl do diskuze poslanec SPD Jiří Kobza a dodal, že jen těžko si nevšimnout vyššího počtu útoků proti ženám a většího množství teroristických činů v Evropě.

 • Volný: EU připravuje legalizaci nelegální imigrace

  „Podstatné je, že EU nám může něco doporučit, ale může nám i něco nařídit. To je to, na co upozorňujeme naše občany. To bychom rádi zásadním způsobem změnili. Legalizace nelegální imigrace je plán, na kterém se pracuje,“ řekl Lubomír Volný (SPD) s tím, že podle poslance chce EU legalizací nelegálních migrantů vyřešit situaci s imigranty.

 • Luzar: EU nezvládla migrační vlnu

  „Evropská unie nezvládla migrační vlnu. Proto ty přesuny na celou Evropskou unii. Právě to ale zvedá negativní nálady,” myslí si poslanec Leo Luzar (KSČM).

 • Luzar: Vytvořme český návrh efektivní integrační strategie

  Poslanec Leo Luzar (KSČM) mluví o evropském akčním plánu o integraci státních příslušníků třetích zemí, podle zákonodárce je v dokumentu uvedeno, že si lidé ze zemí třetího světa vedou v různých oblastech hůře než občani EU. Poslanec navrhuje, aby byl vypracován český návrh efektivní integrační strategie.

 • Kalousek: Okamura je demagog, nebo o problému nic neví?

  „My jsme řešili na klubu, jestli je Tomio Okamura demagog, nebo jestli o tomto problému nic neví. Po dnešním vystoupení je jasné, že je obojí. Nezaměňujme ekonomické migranty a azylanty,“ řekl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

 • Schwarzenberg: Měl by jim to odhlasovat a pak se na to vy*rat

  „Měl by jim to odhlasovat a pak se na to vy*rat,“ citoval před plénem výrok z knihy Dobrý voják Švejk čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Migrace vždy byla a vždy bude,“ doplnil pak s tím, že si podle něj nemůžeme v Česku dělat iluze o tom, že bychom mohli postavit velkou zeď kolem našeho území.

 • Volný: Neinhaloval jsem dostatečně

  Slovní přestřelka mezi poslanci Volným (SPD) a Kopřivou (Piráti) pokračuje. „Neinhaloval jsem dostatečně, nemám problémy s pamětí,“ narážel Volný na dlouhodobou aktivitu Pirátů v oblasti legalizace marihuany.

 • Kopřiva: Takhle jsem to neřekl

  „Mluvíte o výboru, který je měsíc starý. A takhle jsem to neřekl,” ohradil se proti Volnému Kopřiva z Pirátské strany.