Hlavní obsah

Omluvenek z oslav 28. října přibývá. Další pozvánky posílat nebudeme, vzkázal Hrad

24. 10. 2016

Udílení státních vyznamenání se 28. října nezúčastní řada ministrů.

Andrej Babiš se bude věnovat rodině, na Staroměstském náměstí má probíhat paralelní oslava.

Článek

Řada politiků a významných osobností se nezúčastní předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Někdo kvůli tomu, že nebude v Česku, jiný zase, že Jiří Brady nedostane státní vyznamenání.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve Vladislavském sále nebude, protože se chce věnovat své rodině.

„Této události jsem se nezúčastnil ani v letech 2014, 2015 a ani tento rok se nezúčastním, protože děti mají vždy v tomto říjnovém týdnu prázdniny a slíbil jsem jim, že se jim budu věnovat a budu mimo ČR," napsal Seznamu v SMS zprávě Babiš.

Ministr zemědělství Marian Jurečka má jiné důvody. Nepřijde kvůli prezidentovi Miloši Zemanovi. „Nemám rád silácká gesta a vždy jsem říkal, že 28. říjen není oslava prezidenta, ale založení samostatného československého státu. Ale pohár trpělivosti, politické korektnosti i u mě přetekl," vysvětlil důvody své neúčasti na Hradě ministr Jurečka.

Ministr kultury Daniel Herman o sporu s Hradem.

Na Pražský hrad příští týden nedorazí ani ministr kultury Daniel Herman. Ten v pátek přiznal, že ho prezident Miloš Zeman několikrát osobně vyzval, aby zrušil svou plánovanou schůzku s tibetským duchovním dalajlamou.

V opačném případě mu pohrozil, že neudělí jeho strýci Jiřímu Bradymu státní vyznamenání. Ministr kultury se přesto s duchovním vůdcem dalajlamou sešel a prezident svůj „slib" dodržel.

Jiří Brady - strýc Daniela Hermana, byl nominován na Řád T. G. Masaryka. Po několika letech strávených v koncentračních táborech se mu totiž při pochodu smrti podařilo uprchnout a později emigrovat až do Kanady. Tam pak pomáhal dalším emigrantům, obhajoval lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu. Tento rok byl tedy nominován na státní ocenění. Po setkání jeho synovce s dalajlamou byl ale ze seznamu nominovaných vyškrtnut.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svém Twitteru znovu odsoudil setkání ministra Hermana s dalajlamou. K počtu omluvenek dodal, že nové pozvánky Hrad v plánu rozesílat nemá. O účast na ceremonii má navíc podle mluvčího každoročně zájem mnoho lidí, kteří prezidentskou kancelář kontaktují.

Svou neúčast na Hradě potvrzují i další osobnosti, někteří si místo toho plánují vlastní happening. Petr Gazdík například připravuje program na organizaci oslav na Staroměstském náměstí.

Doporučujeme