Hlavní obsah

Oprava gotického hradu Kost skončila, vyšla na více než 100 milionů korun

Foto: Profimedia.cz

Hrad Kost.

Reklama

15. 8. 2021 13:25

ozsáhlá rekonstrukce gotického hradu Kost na Jičínsku skončila. Vyšla na přibližně 105 milionů korun, dotace z evropského programu IROP pokryje 80 procent uznatelných nákladů.

Článek

„Šlo o dosud nejkomplexnější rekonstrukci v novodobé historii hradu,“ řekl kastelán Jan Macháček. Hrad patří rodině Kinských dal Borgo a v současnosti je pro veřejnost znovu otevřený šest dní v týdnu.

Rekonstrukce začala na podzim 2019 a zahrnovala stabilizaci podloží pod hradem, odvodnění areálu a sanaci a stabilizaci parkánových a hradebních zdí.

„Udělalo se kompletní odvodnění celého horního areálu a oprava povrchů včetně doplnění dlažeb. Sanovaly se veškeré hradby a skalní masiv, na kterém samotný hrad stojí. Cílem bylo stabilizovat skalní masiv a zabránit zatékání povrchové vody. Došlo také k doplnění omítek na Vartemberkském a Šelmberkském paláci,“ řekl Macháček.

Významný byl také archeologický výzkum, který stavebním pracím předcházel. Nové objevy zpřesnily datování vzniku hradu a také podobu, jakou měl ve 13. století. Podle předběžných závěrů vykopávek nálezy posunuly vznik hradu zhruba o 100 let do minulosti, a to do poloviny 13. století. Také naznačily, že už ve 13. století šlo na svoji dobu o velký kamenný hrad se vstupní kamennou bránu a velkou obrannou věží, která mohla dosahovat výšky až 30 metrů.

„Definitivní výsledky bychom měly mít na konci roku 2022, kdy by měla být plně funkční metoda datování malt, které se v minulosti používaly. Tím uzavřeme archeologický výzkum, který by nám mohl dát odpovědi na otázky k počátkům hradu,“ řekl Macháček.

Hrad Kost, který je v katastrálním území Podkost, části obce Libošovice, je považován za jeden z nejzachovalejších gotických hradů v Česku. Se svým okolím je významným regionálním turistickým cílem.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované