Hlavní obsah

Osm vězňů, dva týdny, rozsudek smrti. Arkansas začne po dvanácti letech znovu popravovat

Americký Arkansas nikoho nepopravil 12 let, nyní naplánoval trest smrti pro 8 vězňů během 10 dnů. (Video: Anita Baselová)

 

Reklama

30. 3. 2017 15:45

Překvapivý plán ihned nadzvedl odborníky i veřejnost a do kanceláře guvernéra míří první žaloby.

Článek

V americkém státě Arkansas se trest smrti nevyužil po dobu 12 let. To se má změnit v dubnu, kdy má být v tomto státě popraveno 8 vězňů během 10 dnů.

Nečekané rozhodnutí vyvolalo kromě kritiky i první žaloby na vedení státu.

Trend v současné Americe je přitom spíš opačný, provádění trestu smrti je na ústupu a skloňuje se často i jeho úplné zrušení.

Za neobvyklým rozhodnutím podle kritiků stojí končící doba spotřeby jedné ze smrtících látek.

V minulosti se už několikrát řešilo použití látky midazolam. Během několika poprav totiž nezaúčinkovala ihned a smrt u vězně nastala až po 43 místo 10 minutách.

Problémem u poprav je i nutný počet přítomných svědků. Těch musí být u výkonu trestu šest, nesmí mít ale nic společného s odsouzeným a musí překročit hranici 21 let.

Všech osm mužů, kteří mají být popraveni, je odsouzeno za trestné činy mezi lety 1991 a 2000. Všichni už vyčerpali veškeré opravné právní prostředky a věznice je má v plánu popravit po dvojicích.

V současné době platí trest smrti v 31 státech USA. Počet poprav ale od roku 2000 klesá, loni jich bylo provedeno 20, což je nejméně za posledních 25 let.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované