Hlavní obsah

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a Nerušila

Foto: ČTK

Hana Lipovská.

Reklama

Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi vyjádřily znepokojení nad spojováním církve s extremistickými politickými stranami.

Článek

Dopis je zejména reakcí na kandidaturu Josefa Nerušila ve volbách do Sněmovny za SPD a Hany Lipovské za Volný blok.neruši

Kardinála Duku žádají, aby se od osob kandidujících za zmíněné politické subjekty jasně a jednoznačně distancoval. Zároveň požadují, aby vyzval Nerušila a Lipovskou k neodkladné rezignaci na členství v mediálních radách, do nichž byli nominováni Českou biskupskou konferencí (ČBK). Členství v těchto radách se podle nich neslučuje s kandidaturou za jakýkoli, zvláště pak za extremistický politický subjekt.

Autoři a signatáři dopisu uvádějí, že politické subjekty, za něž Nerušil a Lipovská kandidují, zastávají krajní či extremistické názory a jejich postoje odporují základním principům křesťanství a evangelia.

„Tyto politické subjekty a jejich představitelé vyvolávají strach, šíří nenávist vůči celým skupinám obyvatelstva, upevňují negativní kolektivní stereotypy a podporují autoritářské režimy, nebo dokonce otevřeně propagují násilí. (…) Tyto postoje jsou zcela neslučitelné s křesťanstvím: s jeho zvěstí o zachraňující moci víry, s jeho požadavkem milosrdenství a bezpodmínečné lásky k bližnímu, s chápáním každého člověka jako božího obrazu, s důrazem kladeným na pravdu a na lidskou svobodu,“ píše se v dopisu.

Autoři a signatáři dopisu též připomínají podporu kardinála Duky Lipovské, „navzdory jejímu neblahému působení v Radě ČT“, i některá jeho veřejná vyjádření, která by mohla být interpretována jako podpora SPD. Podle nich jsou postoje pražského arcibiskupa pro katolickou i nekatolickou veřejnost matoucí, a v očích mnoha lidí se díky nim legitimizují politické síly s extrémními politickými názory.

Předseda ČBK a olomoucký arcibiskup Jan Graubner uvedl v úterý, že politické postoje kandidátů do Sněmovny za strany s extrémními názory, kteří jsou spojováni s katolickou církví, nejsou postojem církve. Duka se s prohlášením předsedy ČBK ztotožnil.

„Je třeba deklarovat, že politický postoj těchto osob není postojem církve, pro níž jsou určující principy katolického sociálního učení. (…) Tyto principy jsou zásadní i pro posuzování, zda programy stran a hnutí, za něž tyto osoby kandidují, odpovídají katolické sociální nauce, nebo ne,“ uvedl Graubner. Doplnil, že se nelze zaštiťovat jednotlivou hodnotou, která sice odpovídá křesťanskému pohledu na společnost a svět, při tom však zamlčovat nebo popírat další křesťanské hodnoty.

Graubner dodal, že „je třeba deklarovat, že politický postoj těchto osob není postojem Církve, pro níž jsou určující principy katolického sociálního učení, kromě jiného formulované v exhortaci papeže Františka „Evangelii gaudium“, kde říká, že ‚celek je nadřazen části‘ a ‚realita je důležitější než idea‘. Tyto principy jsou zásadní i pro posuzování, zda programy stran a hnutí, za něž tyto osoby kandidují, odpovídají katolické sociální nauce nebo ne. To znamená, že se nelze zaštiťovat jednotlivou hodnotou, která sice odpovídá křesťanskému pohledu na společnost a svět, při tom však zamlčovat nebo popírat další křesťanské hodnoty. Současně není možné nabízet vize odtržené od reality, které jsou neuskutečnitelné a stavět se tak do role zachránce společnosti, což je ve své podstatě planý předvolební slib.“

Dnes zveřejněný dopis podepsali například biochemik Jan Konvalinka, malířka a zakladatelka Cesty domů Martina Špinková, astrofyzik Jiří Grygar, herečka Martha Issová, matematik Jan Trlifaj, katolický kněz a historik Tomáš Petráček, filozof Daniel Kroupa, podnikatel a bývalý politik Pavel Bratinka nebo filozof Václav Němec.

Reklama

Doporučované