Hlavní obsah

Papež v Rumunsku blahořečil sedm řeckokatolických biskupů

2. 6. 2019

Papež vyzval ke smíru Rumunů a Maďarů, v neděli blahořečil sedm mučedníků z dob vlády komunistů. (Video: Jana Lipská, Reuters)

Papež František při mši v rumunském městě Blaj blahořečil sedm řeckokatolických biskupů, které pronásledovali, věznili, mučili a zabili agenti bývalého komunistického režimu. Nejvyšší představitel katolické církve je v Rumunsku poslední den, dnes odpoledne se má ještě setkat s místní romskou komunitou.

Článek

„Noví blahoslavení trpěli a obětovali svůj život, když čelili systému s represivní a totalitární ideologií,“ řekl dnes František před asi 60 tisíci věřícími. V noci na 29. října 1948 zatkli tyto vysoké náboženské činitele komunističtí agenti a obvinili je z velezrady kvůli tomu, že nechtěli konvertovat k pravoslaví.

Místní řečtí katolíci se od ortodoxní církve odpojili na konci 17. století ještě v době, kdy region Transylvánie, zvaný též Sedmihradsko, patřil k Rakousku-Uhersku. Ačkoliv si zachovali většinu pravoslavných zvyků, uznávají autoritu papeže.

Komunisté řecký katolicismus zakázali a po věřících požadovali, aby přešli právě k pravoslaví. Ortodoxní církev následně zabavila řeckým katolíkům majetek a přebrala také jejich svatá místa. „Za touto nenávistí vůči víře stál Josif Stalin, který stejným způsobem zlikvidoval i ukrajinskou řeckokatolickou církev,“ řekl AFP rumunský historik.

Počet řeckých katolíků v zemi kvůli represím znatelně klesl, dnes je jich ve dvacetimilionové zemi pouze 200 tisíc oproti 1,5 milionu v roce 1948. K pravoslaví se hlásí 86 procent Rumunů.

Papež ještě dnes na závěr své třídenní cesty navštíví převážně romskou čtvrť ve městě Blaj, kde má vyzvat k většímu začlenění romské komunity mezi většinové obyvatelstvo.

Už v sobotu papež František vyzval k odproštění se od křivd minulosti, která podle něj nemá být překážkou ke smíru a společnému soužití. Podle agentury Reuters se mše v jednom z nejznámějších poutních míst Transylvánie, v Šumeleu Ciuc, účastnil i maďarský prezident János Áder.

S počtem přes 1,2 milionu obyvatel tvoří Maďaři okolo 6 procent populace Rumunska. Soužití obou etnik nebylo vždy bezproblémové. Transylvánie patřila do konce první světové války Rakousko-Uhersku, k Rumunsku region přičlenila Trianonská smlouva z roku 1920.

Zatímco Maďaři jsou katolíci, náboženství Rumunů je převážně pravoslavné. Papež kladl důraz na vzájemnou touhu žít pohromadě jako bratři a sestry.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Ministryně Benešová nevidí důvod nevěřit Babišovi ve sporu s Evropskou komisí

    Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nevidí důvod nevěřit premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ve sporu s Evropskou komisí ve věci údajného střetu zájmů. Babiš splnil zákonné požadavky na vyřešení problému, když převedl holding Agrofert do svěřenských fondů, uvedla ministryně v pořadu Partie televize Prima. Nechtěla také předjímat, zda Česko bude muset vracet do evropského rozpočtu zhruba 450 milionů korun vyplacených Agrofertu na dotacích, jak doporučuje návrh auditní zprávy EK, který unikl do médií.

  • Předsedkyně německých sociálních demokratů se vzdá funkce

    Předsedkyně německé sociální demokracie (SPD) Andrea Nahlesová se po neúspěchu své strany ve volbách do Evropského parlamentu vzdá v pondělí své funkce. V úterý rezignuje také na post šéfky frakce SPD ve Spolkovém sněmu. Informovala o tom dnes agentura DPA.

  • Čínský ministr obrany označil zásah na Tchien-an-men za oprávněný

    Čínský ministr obrany Wej Feng-che dnes prohlásil, že krvavý zásah armády proti demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men před 30 lety byl „správným“ rozhodnutím a poukázal na následnou „stabilitu“ země. V odpovědi na otázku vznesenou po jeho projevu na bezpečnostním fóru v Singapuru označil tento vysoce postavený čínský politik tehdejší několikatýdenní protesty studentů žádajících o demokratizaci země za politické „nepokoje“, napsala agentura Reuters. Poukázala při tom na fakt, že se čínští vládní činitelé jen výjimečně vyjadřují k událostem ze 4. června 1989; zmínky o nich jsou v Číně tvrdě cenzurovány.