Hlavní obsah

Podívejte se: jedinečný kostel za sto milionů v Brně už stojí. Vysoké věži dominuje zvonkohra

Foto: Římskokatolická farnost Brno-Lesná

Hrubá stavba je hotová.

Reklama

18. 3. 2020 10:32

Nový kostel na brněnském sídlišti Lesná je po stavební stránce až na detaily hotový. Stavební firma předala dílo investorovi, tedy římskokatolické farnosti, která dlouhodobě plánovala slavnostní otevření na 1. května letošního roku. Nadále s termínem počítá, bude ale záležet na vývoji situace kolem koronaviru. Aktuálně nelze pořádat akce pro větší počet lidí, včetně mší.

Článek

„Počítali jsme, že přijde třeba 1000 lidí. Chtěli jsme pozvat všechny dárce,“ řekl ve středu farář z Lesné Pavel Hověz. Náklady na stavební práce přesáhly 100 milionů korun, další peníze bude stát úprava akustiky, zvonkohra či vybavení interiéru. Všechny peníze jsou z darů věřících, kteří nadále mohou přispívat.

Netradiční kostel se stavěl od srpna 2017 necelých 30 měsíců. Kruhový objekt s dominantní, 31 metrů vysokou věží se zvonkohrou vyrostl kompletně jako monolitická železobetonová konstrukce. K zajímavým prvkům patří duhová skla pod klenbou.

Foto: Římskokatolická farnost Brno-Lesná

Stavbě dominuje barevný ochoz.

„Stavební a technologické dodávky jsou ukončeny a předány. Farnost nyní dokončuje vybavení interiéru a připravuje osazení 16 zvonů pro plánovanou zvonkohru,“ uvedl Jaromír Baláž, ředitel společnosti JB Stavební ze skupiny Swietelsky, která kostel stavěla.

Kostel bude zasvěcený blahoslavené Marii Restitutě. Rodačka z Husovic, dnes brněnské čtvrti, žila ve Vídni jako řeholnice a zdravotní sestra. Nacisté ji popravili v roce 1943.

Foto: Římskokatolická farnost Brno-Lesná

Interiér netradiční sakrální stavby.

I pokud se podaří kostel otevřít pro věřící už 1. května, zařízení bude nějakou dobu jen provizorní. Farnost využije vybavení ze sousedního duchovního centra Martina Středy i darované lavice ze Starého Města u Uherského Hradiště. Ostatní se bude dělat „za pochodu“, uvedl Hověz.

Jak před časem uvedly Seznam Zprávy, nový římskokatolický svatostánek pojme čtyři stovky věřících. Jedinečné stavbě dominuje osmdesátimetrové duhově barevné okno. Futuristický kostel navrhl architekt Marek Jan Štěpán. „Bude to taková duha nad Brnem. Kostel splňuje nároky věřících tohoto století,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované