Hlavní obsah

Podmínka Evropské komise ohrožuje fúzi za 784 miliard korun

Fúze londýnské a německé burzy se zadrhla. (Video: Josef Mačí)

 

Reklama

27. 2. 2017 13:44

Komise požaduje, aby londýnská burza před spojením s německým rivalem prodala podíl v jedné ze svých firem.

Článek

Londýnská burza London Stock Exchange (LSE) považuje za nepravděpodobné, že Evropská komise (EK) schválí její spojení s německou burzovní společností Deutsche Börse. LSE totiž nehodlá přistoupit na požadovaný prodej většinového podílu v jedné ze svých divizí.

Konkurenční evropské burzy se dohodly na fúzi v hodnotě kolem 29 miliard eur (784 miliard Kč) zhruba před rokem, aby tak mohly lépe čelit americkým burzovním domům.

„Na základě současného postoje komise se LSE domnívá, že komise pravděpodobně neposkytne svolení k fúzi," uvedla londýnská burza v prohlášení.

Dodala, že EK po ní požaduje, aby prodala svůj 60procentní podíl v platformě pro elektronické obchodování s dluhopisy MTS. Tento požadavek LSE považuje za nepřiměřený a domnívá se, že prodej podílu by byl obtížně proveditelný a poškodil by její širší podnikatelské aktivity v Itálii.

LSE chce pokračovat v jednání

EK firmy LSE a Deutsche Börse vyzvala, aby do pondělí předložily návrh, který by její požadavek splnil. Podle londýnské burzy by ale k prodeji MTS potřebovala souhlas regulačních orgánů několika evropských vlád.

Firma rovněž uvedla, že bude i nadále pracovat na realizaci spojení s Deutsche Börse. Dodala však, že tato fúze nebude možná, pokud komise nezmění svůj postoj. EK se ke zprávě LSE odmítla vyjádřit.

Deutsche Börse uvedla, že očekává definitivní rozhodnutí komise do konce března. Firmy již dříve ve snaze rozptýlit obavy regulátorů souhlasily s tím, že LSE prodá svou clearingovou divizi LCH.

MTS sice představuje pouze relativně malou část z celkových aktivit LSE, je však významnou platformou pro obchodování s dluhopisy evropských vlád, a to zejména v Itálii.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované