Hlavní obsah

Podnikatelé budou moci znovu žádat o kompenzační příspěvek

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

11. 11. 2020 15:55

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o příspěvku 500 korun za každý den omezení podnikatelům.

Článek

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19, budou moci opět žádat o jednorázový příspěvek. Budou moci dostat jako na jaře 500 korun za každý den omezení. Zákon, který to umožní, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad.

Takzvaný kompenzační bonus je určen osobám samostatně výdělečně činným, tedy hlavně živnostníkům. Určen je i společníkům malých společností s ručením omezeným, které mají společníky nejvýše dva, případně půjde o členy jedné rodiny. Mohou ho získat podnikatelé nebo osoby s dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti, jejichž činnost je výrazně navázána na podnikatele v zasažených oborech.

Senát chtěl do tohoto zákona vložit také návrh na výplatu příspěvku krajům ve výši 300 korun na obyvatele. Sněmovna to ale v úterý odmítla.

Bonus je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy z daní z příjmů zaměstnanců. Jde o takzvanou sdílenou daň, o kterou se státní rozpočet dělí s obcemi a kraji. Protože z ní vyplácí příspěvek podnikatelům, zbývá pak méně peněz na rozdělení. Obcím už Parlament letos chválil kompenzaci 1250 korun na obyvatele. Kraje podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) dostanou víc než 20 miliard na základě dohody s vládou. Peníze dostanou například na údržby krajských silnic nebo na zdravotníky a sociální služby.

Sněmovna navíc rozšířila okruh osob, které budou moci dostat peníze. Měli by na něj dosáhnout například samostatně podnikající trenéři fitness, kteří nabízejí své služby zákazníkům v nyní uzavřených fitness centrech. Obecně má jít o osoby užívající prostory někoho jiného, které jsou nyní uzavřeny.

Vládní návrh kladl původně jako jednu z podmínek pro výplatu bonusu společníkům s. r. o, aby obrat firmy v letošním roce překročil 180 000 korun. Sněmovna tento limit ale snížila na 120 000 korun.

Žádost bude možné podat jako u předchozích příspěvků na finanční úřad e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), prostřednictvím poštovních služeb nebo osobně.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované