Hlavní obsah

Policie navrhla obžalobu 15 lidí za pašování drog do věznice Valdice

Foto: Policie ČR

Ilustrační foto.

Reklama

12. 11. 2020 10:27

Obvinění se podle policie dopustili celkem 19 skutků. Dvanácti hrozí v případě odsouzení až deset let vězení, třem až pětiletý trest.

Článek

Policie navrhla obžalovat 15 lidí v případu pašování drog do věznice Valdice na Jičínsku. Návrh kriminalisté po ukončení vyšetřování předali v minulých dnech jičínskému okresnímu státnímu zastupitelství. ČTK to dnes řekla mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková. Věznice Valdice patří k nejtěžším českým káznicím, trest si v ní odpykává asi 1100 vězňů.

„Podle našich zjištění se obvinění měli dopustit celkem 19 skutků. Celý spis čítá téměř 3000 stran a policisté objasněním této rozsahem ojedinělé trestné činnosti strávili v součtu více než tisíc hodin,“ uvedla mluvčí. Policie na případu s krycím názvem Rajec pracovala od loňského září.

Dvanácti obviněným hrozí v případě odsouzení až deset let vězení, třem hrozí až pětiletý trest.

Z 15 stíhaných je sedm z řad odsouzených, jedna osoba je vazebně stíhaná a sedm je jejich známých. „Skupina pracovala organizovaně s cílem dopravit do valdické věznice zneužitelná léčiva i omamné a psychotropní látky a ty posléze distribuovat dalším odsouzeným,“ řekla mluvčí.

Obvinění drogy či zneužitelná léčiva do věznice podle policie posílali ukryté v balíčcích v různých předmětech, například v igelitových taškách s úkryty, obalech od fixů či speciálně vyztužených a upravených obálkách. Jednou z obviněných je jednasedmdesátiletá žena, kterou podle policie k posílání drog instruoval její vnuk uvězněný ve Valdicích. Případ podle mluvčí potvrdil, že na pašování drog do věznic se většinou podílejí rodinní příslušníci či osoby blízké odsouzeným.

Vězeňská služba v lednu uvedla, že odsouzení organizovali pašování drog především prostřednictvím korespondence. I když vedení valdické věznice průběžně přijímá opatření, která mají podobným případům bránit, musí se pohybovat v zákonných normách a nelze tomu stoprocentně zabránit, uvedla Vězeňská služba ČR.

Zasílání drog do věznice Valdice policie odhalila již v minulosti. Například v roce 2018 si odsouzený muž nechal od svého syna poslat do vězení pervitin. Poštovní zásilku s drogou vězeňská služba zajistila.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Valdice

Doporučované