Hlavní obsah
Velký znak České republiky

Volby do Senátu

Výsledky 2. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Tak prodávali politici byty na Praze 1. Policie popsala do detailu, jak radnice prodělávala

Rozsáhlé obvinění bývalých i současných politiků kvůli prodeji městských bytů v Praze 1.Video: Radek Nohl, Seznam Zprávy

 

Reklama

18. 6. 2019 16:05

Redakce Seznam přináší exkluzivně nové detaily z obvinění tří desítek pražských politiků, kteří podle policie prodali nevýhodně přes dvacet bytů.

Článek

Psal se říjen 2012, když se zastupitelé Prahy 1 pustili do velkého prodeje městských bytů.

Prodali jich přes čtyřicet. Mezi nimi i byt v Žitné ulici o rozloze 173 metrů čtverečních. Prodejní cena byla 4,6 milionu korun, což však nebyla ani polovina částky, kterou mohli dostat.

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, byla cena bytu o 4,9 milionu vyšší.

V dokumentech k případu, s nimiž se mohla redakce Seznam seznámit, jde o pouhou jednu z ukázek, jak městská část v centru hlavního města na prodeji bytů na lukrativních adresách v uplynulých letech prodělávala.

Policie už kvůli prodeji bytů obvinila na třicet politiků – z TOP 09, z ČSSD, z ODS nebo z hnutí ANO.

Koneckonců z dokumentů vyčteme na dvě desítky dalších prodejů.

Asi o kilometr dál od Žitné ulice na Masarykově nábřeží je další nemovitost, která vzbudila pozornost policistů. Byt o velikosti 191 metrů čtverečních stál přes 8,1 milionu. Jenže vyšetřovatelé se znaleckým posudkem v ruce tvrdí, že Praha 1 ho měla prodat ještě o pět milionů dráž.

„I laické veřejnosti je zřejmé, že obvyklé ceny některých bytových jednotech v dotčených lokalitách jsou vyšší než ceny, za které byly označené bytové jednotky prodány,“ uvádí policisté v obvinění.

Celkově bylo podle obvinění prodáno pod cenou 23 bytů. Škodu policisté vyčíslují částkou přesahující 41 milionů korun.

Policisté tvrdí třeba i to, že podmínky, jaké městská část nastavila, nemohl běžný občan téměř splnit. Třeba kauci, která byla běžně v řádu milionů, musel zájemce o byt složit do 56 dnů.

„Podmínky výběrového řízení v žádném případě neumožnily běžným občanům zajistit financování kupní ceny, a to například prostřednictvím hypotečního úvěru. Nelze si představit, že by jakýkoliv běžný občan disponoval částkou několika milionů korun, kterou může obratem a bez dalšího použít k úhradě kupní ceny,“ uvádějí vyšetřovatelé.

Policie: O ceny bytů se nezajímali

Policie viní bývalého radního pro správu majetku za TOP 09 Tomáše Macháčka, dvě úřednice Prahy 1 a další zastupitele, kteří pro prodeje bytů hlasovali, že se ani nezajímali o to, jaká je cena obvyklá u nemovitostí v daných lokalitách. A nenechali si připravit znalecký posudek.

V policejní zprávě se přitom píše o výroku tehdejšího zastupitele Jana Votočka, který v září 2013 upozorňoval, že některé byty jsou obratem přeprodávány i za trojnásobek ceny. Rovněž Votočku nyní stíhá policie.

Mezi obviněnými jsou například Filip Dvořák, Jaroslava Janderová nebo Jan Bürgermeister.

„Pokud si vybavuji, tak když se něco prodávalo, tak na jeden byt bylo dvanáct nebo dvacet nabídek. Tak jestli teď někoho baví se bavit o tom, že mohla být nějaká dvacátá první fantastická nabídka… Velice se těším na to, co dal nějaký policista dohromady za argumentaci,“ řekl Dvořák, který je dnes mimo jiné členem výkonné rady ODS.

„Jsem přesvědčena, že jsem se ve všech hlasováních řídila informacemi v předložených tiscích a mé hlasování bylo dle mého nejlepšího svědomí a s péčí řádného hospodáře. Žádných chyb si nejsem vědoma,“ uvedla Janderová.

Jan Bürgermeister jen prohlásil, že ho policisté v této souvislosti zatím nekontaktovali.

Seznam oslovil s žádostí o reakci i radního Macháčka, na dotazy nijak nereagoval.

Duel o cenách bytů v Praze. Video: Seznam Zprávy

Mezi obviněnými jsou dále například tehdejší starosta Oldřich Lomecký, jeho zástupce Daniel Hodek nebo další zastupitelé Ivan Solil, Šárka Táborská, Jiří Janoušek, Kateřina Kornová, Filip Kračman nebo Zdeněk Barták.

Některým zřejmě zatím nebylo usnesení o zahájení trestního stíhání předáno. Například bývalý starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký Seznamu opakovaně řekl, že je na dovolené a o obvinění nic neví.

Opozice mluvila o „kšeftech“ s byty

Praha 1 inzerovala prodej bytů jen na svém webu, jiné pražské městské části k tomu využívají běžně sledované realitní portály.

„Vlastně si ani nelze představit méně efektivní způsob prodeje bytů než ten, který zvolila městská část Praha 1,“ napsali policisté.

Trestní oznámení v tomto případě podal David Bodeček, který se po loňských volbách stal radním v Praze 1. A v minulosti se také výběrového řízení na koupi bytu účastnil, jenže nakonec neuspěl.

Stejně jako on vypovídala na policii třeba i bývalá zastupitelka Prahy 1 a poslankyně Věcí věřejných Kateřina Klasnová. Uvedla třeba to, že prodejem bytů nemohlo dojít ke stabilizaci počtu obyvatel na Praze 1. „Šlo výhradně o byznys,“ řekla Klasnová policistům.

To, že se s byty „kšeftuje“, bylo veřejně známo i podle zastupitele Petra Kučery. Ten se – stejně jako Bodeček – stal po loňských komunálních volbách radním v Praze 1.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované