Hlavní obsah

Smlouva z Výměny manželek: Nejistá odměna, obří pokuty a minimální ochrana

Foto: Seznam Zprávy

Pořad Ve stínu získal smlouvu, kterou podepisují účastníci reality show Výměna manželek.

Článek

Televize Nova láká k účasti ve Výměně manželek na odměnu 150 tisíc korun. Získali jsme smlouvu, podle níž ale nemají účinkující peníze jisté. Pokud by skončili předčasně třeba kvůli stresu, mohou naopak platit pokutu až 100 tisíc.

„Přihlaste se do nové řady úspěšné reality show Výměna manželek. Prožijte výjimečných 10 dnů v jiné rodině za odměnu 150 tisíc korun,“ láká náborový spot.

Jenže televize v něm opomenula dodat jedno krátké, leč důležité slovo. Až. Až 150 tisíc korun. Pořad Ve stínu vlastním pátráním získal smlouvu, která účastníkům po přihlášení a castingu přistane na stole.

Podle dokumentu si účastník nemůže být do konce natáčení jistý, kolik si nakonec odnese. Odměna je zpravidla rozdělena mezi dva dospělé účastníky - muže a ženu. Každý by tak měl dostat 75 tisíc. Jenže tato částka je rozdělená ještě jednou – na 10 a 65 tisíc.

Menší část aktér dostane, když v termínu dokončí natáčení. A 65 tisíc následuje, pokud se bude pořadu „řádně“ účastnit. Kdy se dozví, jestli podmínku splnil? Až po skončení natáčení.

Pokud nebude účastník poskytovat Producentovi požadovanou součinnost nebo bude jeho účast v Projektu jiným způsobem v rozporu s podmínkami této smlouvy, může Producent rozhodnout o tom, že zbývající část Odměny nebude Účastníkovi vyplacena v maximální výši. O této skutečnosti a konečné výši Odměny bude Účastník informován při ukončení jeho účasti v Projektu.

„Dává to producentovi veliký prostor, aby součinnost účastníka označil za neřádnou a případně ho tlačil k činnostem, které se třeba účastníkovi nelíbí, ale protože má obavu, že by nebyla zaplacena odměna, chová se tak, jak producentský tým chce,“ vysvětluje právník se zaměřením na mediální oblast Sebastian Mach.

Mach pro pořad Ve stínu zpracoval právní rozbor smlouvy a popisuje, že i v případě minimálního pochybení se může televize rozhodnout, že odměnu nevyplatí.

Poslechněte si první díl minisérie o reality show televize Nova:

„V případě, že Účastník předčasně ukončí svou účast na Projektu bez souhlasu Producenta, nemá nárok na vyplacení ani části odměny, a to ani za situace, kdyby odstoupil ze závažných důvodů hodných zvláštního zřetele např. nemoc, zranění, úmrtí v rodině apod.,“ stojí v klíčové pasáži smlouvy.

To ovšem nejsou všechny sankce. Televize totiž do smlouvy ještě vetkla další desetitisícovou pokutu „za každé jednotlivé porušení povinnosti“. Právník Mach k tomu opět podotýká, že je na televizi, co všechno si vyhodnotí jako porušení a jak vysoká sankce z toho plyne. Televize také může požadovat náhradu vzniklé škody, zatímco vůči samotné Nově ve smlouvě žádné sankce vyjmenované nejsou.

Foto: Seznam Zprávy

Výňatek ze smlouvy, kterou podepisují účastníci Výměny manželek. Odměnou je - až - 150 tisíc korun.

Zatímco účastník má celou řadu povinností nastavených tak, aby si Nova zajistila dokončení natáčení, televize sama se zavazuje jen krátkou větou, podle které by pořad neměl porušovat lidskou důstojnost, být obscénní, v rozporu s obecně uznávanými morálními principy, nebo nebezpečný zdraví a životu. Toto ustanovení je jedinou základní ochranou účastníků.

„Otázkou však je, zda celá filozofie projektu není v rozporu s lidskou důstojností a morálními principy,“ píše Mach v právním rozboru.

Když se reportér týmu Ve stínu ptal účastnice reality show Adély Pátkové, jejíž svědectví jste mohli číst a slyšet v prvním dílu, proč do natáčení šla a jestli se nebála, že ohrozí své dítě, odpověděla: „Opravdu jsem to tehdy chápala tak, že závažnost celé situace vnímají stejně. Člověk prostě věří smlouvě a věří, že je produkce povinná účastníky chránit.“

Adéla Pátková za to, že výměnu ukončila o tři dny dříve, dostala o 10 tisíc méně. Celkem tak rodina získala 140 tisíc korun. „Jenom mi řekli, zda souhlasím s částkou 65 tisíc. Já se už s nimi nechtěla nijak bavit, tak jsem řekla, že jo, a ani se neptala proč,“ popisuje.

Právník: Velmi nevyvážená smlouva

Výsledkem je, že smlouva je vychýlena na jednu stranu. „Celkově je velmi nevyvážená v neprospěch účastníka a samozřejmě ve prospěch producenta. Je nástrojem k tomu, získat si poslušnost účastníka, aby dělal, co po něm producentský tým při natáčení chce,“ doplňuje Mach.

Televize Nova se ke smlouvě nechtěla nijak vyjadřovat. „Konkrétní případy nebudeme komentovat, stejně tak jako dotazy týkající se interních či licenčních procesů,“ napsala tisková mluvčí Barbora Dlabáčková.

Producent se zavazuje, že obsahem Projektu ani Pořadu nebude nic, co by porušovalo lidskou důstojnost, bylo obscénní nebo jinak v rozporu s obecně uznávanými morálními principy ani zdraví a životu nebezpečné.

Smlouva účastníků nastavuje i další přísné podmínky. Týkají se například toho, jak mohou lidé o show mluvit. I po skončení platnosti smlouvy mají zákaz říkat cokoli negativního. Pokud se jim ozve novinář, musí se okamžitě ozvat na určenou e-mailovou adresu. Na druhou stranu mají povinnost účastnit se natáčení bonusových materiálů a spolupracovat na propagaci.

Smlouva tak skládá obrázek, kdy jsou lidé drženi – pod sankcí převyšující odměnu – i s dětmi (také za ně musí rodiče podepsat smlouvu obsahující penále, detaily si můžete poslechnout v našem podcastu) za každou cenu v natáčení, z něhož tak není snadný únik.

Zákaz komunikace

Účastníci také mají – opět pod hrozbou sankcí – zakázáno bez povolení štábu kontaktovat své blízké. Tato skutečnost zároveň poodhaluje, jakým směrem se pořad za posledních 20 let vydal.

Účastník nesmí bez předchozího souhlasu štábu Producenta jakýmkoli způsobem, přímo ani zprostředkovaně kontaktovat členy své domácnosti nebo jakýmkoli způsobem zjišťovat informace o průběhu realizace Projektu v domácnosti Účastníka.

Na úplném začátku v roce 2005 popisoval tehdejší dramaturg pořadu Rostislav Uher, že „komunikace s rodinou probíhá pouze pomocí telefonu a vždy za přítomnosti kamery“.

Na otázku, proč od tohoto principu upustila, Nova neodpověděla.

Zajímavé porovnání nabízí i to, kolik času štáb v rodinách trávil na počátku a kolik nyní. V roce 2005 Uher serveru iDNES řekl, že není výjimečné natáčet i více než 10 hodin denně, v průměru asi 60 hodin za 10 dní. V tehdejších dílech byla široká paleta různých situací, ale třeba i záběry, jak účinkující vstávají či usínají.

Podle nedávných účastníků show dnes štáb v rodinách tráví jen pár hodin denně. „Řekli mi, že natočí průměrně 15 hodin z jedné strany a 15 hodin z druhé,“ říká Jan Janů žijící ve Švédsku, kterého kamery snímaly v polovině roku 2023.

Jeho slova potvrzuje i další účastnice z posledních řad reality show. Redakce její identitu zná, chtěla ale zachovat anonymitu z obavy před možnými sankcemi ze strany televize. „Myslela jsem, že tam budou celý den a pryč budou jezdit jen na noc. Ale přijíždí na pár hodin, jak se jim zachce,“ říká.

Psychologická opora?

Změnilo se i to, jak štáb vybírá účastníky. V roce 2005 tehdejší vedoucí projektu Pavel Zuna popisoval, že výběru se účastní i psycholog. „Aby zjistil, jestli je rodina v pořádku a jestli je schopná výměnu unést. Jestli třeba není před rozvodem. Psycholog taky podepisuje složení konkrétních dvojic. Kdyby se stal malér, je za to spoluodpovědný,“ řekl.

Dnes je výběr pouze v rukou štábu. Zájemci vyplní přihlášku a dotazník. „Dotazníky produkce třídí, zjišťuje, které údaje jsou pravdivé a co si lidé třeba vymysleli. Poté členové štábu navštíví přihlášené, kde jim vysvětlí, jak bude natáčení probíhat. Vybraní účastníci musí předložit výpis z rejstříku trestů,“ uvedla mluvčí Novy Barbora Dlabáčková.

Jana Rezková, kreativní producentka a vedoucí projektu, v roce 2021 na otázku, zda rodiny konzultují s psychology, odpověděla, že jde o náhodný výběr: „Účastní se ho víc členů štábu. Máme to už takhle vyzkoušené a zatím nám to funguje.“

Dramaturg Uher v začátcích pořadu popisoval, že účastníci měli k dispozici psychologickou oporu: „Některé manželky se ocitnou v obrovském psychickém stresu a mají možnost se poradit s psychologem. Stačí, když o to požádají.“

To samé nyní uvádí i Nova: „V případě zájmu je k dispozici psycholog, který s účinkujícími rozebere cokoliv, co je trápí,“ uvedla Dlabáčková.

Jenže oslovení účinkující tvrdí, že o takové možnosti nikdo z nich neslyšel. „To je úplná lež. Mně žádná možnost nabídnuta nebyla, nikdo takový na natáčení nebyl,“ říká jedna z nich. O psychologické pomoci se současně nijak nezmiňuje ani smlouva.

Tvůrci pořadu Ve stínu výměněných manželek

Vedoucí týmu: Jiří Kubík

Reportér: Jaroslav Hroch

Editor: Jakub Štos

Střih a sound design: David Kaiser

Režie: Jiří Marek

Zdroje audioukázek: Abychom vám poskytli mnohovrstevnatý a autentický obraz, použili jsme v přiměřeném rozsahu pro zasazení do souvislostí také ukázky z daného pořadu z archivů TV Nova či dostupné na sociální síti TikTok a další mediální zdroje.

Reportáže Ve stínu

Foto: SZ

Investigativa a reportáže z různých míst Česka.

Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách. Archiv dílů najdete na našich stránkách.

Své náměty či připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.

Doporučované