Hlavní obsah

Poslanci se postavili proti Zemanovi kvůli národním parkům. Přehlasovali prezidentovo veto

Zákon o národních parcích potřetí prošel Sněmovnou.

 

Reklama

4. 4. 2017 21:58

Pře kvůli novým pravidlům pro národní parky se vedla hlavně kvůli Šumavě. Podle prezidenta novela nezohledňuje specifika národního parku.

Článek

Prezident Miloš Zeman neuspěl ve Sněmovně se svým postojem k zákonu o národních parcích.

Hlava státu ve shodě s většinou senátorů chtěla zvýšit práva tamních obcí a také zrušit plánované rozdělení parků do čtyř zón. A prezidentovi se nelíbí ani možné omezování stavební činnosti v zóně s nejnižší ochranou.

To byly mimo jiné důvody, proč Senát návrh zákona o národních parcích Sněmovně vrátil. Jeho změny však poslanci odmítli a prezident poté návrh zákona vetoval.

Sněmovna tedy hlasovala o nových pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Česku - v Krkonoších, v Českém Švýcarsku, v Podyjí a na Šumavě - už potřetí.

Zákon počítá s rozdělením parků do čtyř zón. Tedy na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou by tvořilo zastavěné území parku.

Měly by se také vymezit trasy a místa pro táboření a také pro splouvání řek. Stát zároveň nebude moci v národních parcích prodávat pozemky. Novela zákona by měla podle Ministerstva životního prostředí zajistit pro národní parky stabilitu a otevřít je šetrné turistice.

Reklama

Doporučované