Hlavní obsah

Požáry v Amazonii jsou uměle vyvolané. Farmářům se to díky dotacím vyplácí, tvrdí český biolog

Svět bez obalu. (Video: Milan Šíma, RFE/RL)

19. 9. 2019 4:30

Amazonské pralesy zachvátily největší požáry v historii. Kdo za nimi stojí?

Článek

Amazonie je největší deštný prales na světě. Díky fotosyntéze, která v něm probíhá, se mu přezdívá „plíce planety“. Kdyby byl zničen, radikálně by to zhoršilo ekologii celé naší planety. Letos ho zachvátily asi největší požáry v historii. Na to, jaký vliv může mít devastace pralesů po celém světě na náš život, v pořadu Svět bez obalu odpovídal biolog Vojtěch Novotný, který je v tuto chvíli v tropickém pralese v Papui Nové Guineji.

„Požáry v Amazonii jsou způsobené lidmi a je to racionální odpověď na měnící se ekonomickou situaci. Farmáři vidí, že existuje politická ochota brazilské vlády podporovat zemědělství v Amazonii, proto pálí více lesa s tím, že se jim vyplatí rozšířit pastviny nebo pěstování plodin.

Rozhovor si můžete pustit v úvodním videu. Celý pořad Svět bez obalu pak najdete v premiéře na Televizi Seznam každou neděli ve 22:20 nebo také na webu https://www.seznamzpravy.cz/sekce/svet-bez-obalu.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené