Hlavní obsah

Pozor na tento doplněk stravy. Obsahuje nebezpečnou dávku kyanovodíku

Foto: ČTK

Nebezpečný doplněk stravy Amygdalín

Reklama

28. 1. 16:39

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před nebezpečným doplňkem stravy Amygdalín.

Článek

Produkt, před kterým inspekce varuje, obsahuje vysoké množství látky amygdalin, která se po požití v těle mění na kyanovodík a kyanidy.

„Laboratorní rozbor v doplňku stravy potvrdil v jedné doporučené denní dávce přítomnost látky amygdalin v množství 1760 miligramů, což odpovídá množství až 104 miligramů kyanovodíku po metabolizaci,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Upozornil na to, že život ohrožující množství kyanovodíku se u 70 kilogramů vážícího člověka pohybuje mezi 35 a 245 miligramy.

Inspektoři vzorek odebrali v e-shopu www.tachyonsupplement.eu, který cílí i na české spotřebitele. Výrobcem a prodejcem je slovenská firma Tachynon Technology Pharm.

Vitamín B17?

Amygdalin je součástí různých doplňků stravy nabízených na tuzemském trhu, často pod označením vitamín B17, většina vědeckých studií ale vyvrací, že by se o vitamin jednalo. Vyskytuje se například v mandlích nebo v meruňkových jádrech a řada distributorů mu připisuje antioxidační účinky.

Obvykle jej ale doplňky stravy obsahují přibližně 70 miligramů v jedné dávce. Nebezpečný doplněk ho tak obsahuje pětadvacetkrát víc.

SZPI důrazně varuje všechny spotřebitele, aby tento doplněk stravy nekonzumovali. Inspekce také odeslala oznámení do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF, čímž umožnila došetření a přijetí opatření v zemi původu nebezpečného doplňku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované