Hlavní obsah

Praha koupí odsvěcený kostel sv. Šimona a Judy za 99,99 milionu

Foto: Prague City Tourism

Kostel je na základě smlouvy dlouhodobě ve správě Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Reklama

15. 6. 2020 13:28

Hlavní město koupí odsvěcený kostel svatého Šimona a Judy na Starém Městě, který nyní slouží jako koncertní síň pro Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Památku město koupí za 99,99 milionu korun.

Článek

O dnešním rozhodnutí vedení města informoval radní Jan Chabr (TOP 09). Vlastníkem kostela je Českomoravská provincie Hospitálského řádu svatého Jana z Boha – Milosrdných bratří.

„Kostel již léta slouží jako významný kulturní stánek a Praha do něj již v minulosti investovala značné prostředky v rámci údržby. Jsem rád, že takto významný objekt směřuje do vlastnictví hlavního města, a to z toho důvodu, že bude zachováno jeho kulturní a společenské poslání, aby ho nepotkal stejný osud jako kostel svatého Michaela, kde byl jeden čas klub a nevěstinec,“ uvedl Chabr. Odsvěcený kostel sv. Michaela, který stojí kousek od Staroměstského náměstí, byl jako zchátralý v roce 1984 převeden na Národní knihovnu, která pro něj nenašla využití. V 90. letech se ho pokoušela neúspěšně prodat, pak ho pronajala. V roce 2005 ho prodala kontroverznímu nájemci za 46 milionů korun.

Původní cena kostela sv. Šimona a Judy byla 125 milionů korun. Město po dlouhých jednáních dohodlo slevu. Podle dokumentu, který radní schválili, koupi kostela městu nabídl vlastník. Magistrát podle smlouvy platné od 1. ledna 2016 do 31. prosince 2020 platí roční nájemné 800 000 korun.

Kostel zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotického kostela. Barokní památka byla součástí špitálu Milosrdných bratří. Kostel je na základě smlouvy dlouhodobě ve správě Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované