Hlavní obsah

Pražská policie zahajuje netradiční kontroly aut, zaměřuje se na filtry pevných částic

Pražská policie zahajuje netradiční kontroly aut, zaměřuje se na filtry pevných částic. (Video: Jaroslav Gavenda, Seznam.cz)

Dopravní policisté na popud vedení hlavního města začali se zkušebními kontrolami technického stavu vozidel. Cílem je primárně odhalit auta s odmontovaným filtrem pevných částic.

Článek

Policii zatím schází technika pro přímé měření emisí, takže podezřele vypadající auta zastavuje a napojuje na řídící jednotku, která provede diagnostiku. Pokud odhalí závadu, posílají policisté řidiče na stanici technické kontroly. Kontroly plánuje policie pravidelně opakovat.

,,Hlídka policie bude odchytávat vozidla podle vizuálního náhledu. Když vidí, že to vozidlo kouří nebo je nějaké starší výroby, tak tato vozidla budou odchytávána. V případě, že se objeví chybová hláška, tedy že to vozidlo není v dobrém technickém stavu, tak bude odesláno na nejbližší stanici technické kontroly,“ představil průběh kontroly náměstek pražského primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Během dnešní kontroly se ale ukázalo, že některá zastavená auta měla ohledně emisí vše v pořádku a policie řešila jiné prohřešky řidičů.

Ministerstvo dopravy vypsalo soutěž na nákup přístroje, který bude schopen odebírat přímo vzorky výfukových plynů ze silnice a obratem vyhodnocovat, jestli auto nemá odmontovaný či nefunkční filtr pevných částic.

Takových aut je podle předchozích měření v metropoli zhruba pět procent, produkují však asi polovinu prachových částic, které patří mezi zplodiny nejškodlivější pro zdraví. Podle ministerstva začne mobilní měřicí jednotka v Praze a Středočeském kraji fungovat v polovině roku.

Dnešní kontrola je druhá, kterou policie ve spolupráci s městem uspořádala. Vozy, u kterých předběžná diagnostika odhalí problém, policisté doprovodí do nejbližší STK, s níž se na tom předtím domluví.

,,Je to pilotní projekt, zkoušíme, jaké jsou možnosti. Zejména, zda se potvrdí domněnka, že vozidel, které nesplňují emisní limity, jezdí velké množství,“ říká vedoucí odboru služby dopravní policie v Praze Jiří Dušek.

Při nedávné první zkušební kontrole se podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra podařil odhalit jeden vůz s odmontovaným filtrem. „Říkat kdy a kde ty kontroly budou, není úplně ideální, protože budou prováděny namátkově. Ale mohu slíbit, že budou prováděny pravidelně a co nejvíce,“ doplnil náměstek Hlubuček.

Nové vedení hlavního města si zlepšování kvality ovzduší vytyčilo jako jeden z důležitých bodů programu. Praha je po Ostravě druhým nejznečištěnějším městem v republice, přičemž až 80 procent znečištění produkuje doprava.

Vedení magistrátu se proto chystá obnovit například plán zavedení nízkoemisní zóny, která by povolila vjezd do širšího centra města jenom autům s menšími emisemi. Rada prověří také možnost zpoplatnění vjezdu do centra a tento týden schválila zavedení MHD zdarma v době smogových situací. V plánu je také vyhláška zakazující topení uhlím.

Doporučujeme