Hlavní obsah

Přestěhuju se vs. raději se naočkuju. Studenti na kolejích řeší dražší testy

Foto: Shutterstock.com/Jacob Lund

Studenti za testy platit nechtějí. Někteří dají přednost očkování, jiní dokonce zvažují přerušení studia.

Reklama

21. 11. 2021 15:53

Nová opatření se dotknou i studentů ubytovaných na kolejích. Ti se budou muset jednou týdně prokazovat negativním laboratorním testem, samotest už stačit nebude. Redaktoři Seznam Zpráv zjišťovali, jak budou situaci řešit.

Článek

Článek si také můžete pustit v audioverzi.

Platit za testy, nebo se nechat očkovat – dilema, které momentálně řeší řada vysokoškoláků. Jedním z nich je i student Technické univerzity v Liberci Adam Horký. Ten zvažuje, že by se kvůli novým opatřením z kolejí odstěhoval, za testy totiž platit nechce. Očkování odmítá, necítí se být nemocí nijak ohrožený. Dodržuje zásady zdravého životního stylu, což je podle něj ta nejlepší možná ochrana před nemocí.

„Pokud má být očkování dobrovolné, tak nevidím důvod, proč vytvářet nejrůznější zákazy a nařízení. Vnímám to jako obrovský nátlak a mrzí mě, že si o tomto už nemohu promluvit se svým pradědou, který zažil druhou světovou válkou a komunismus. Věřím, že tato doba by mu mnohé připomněla.“

Kromě stěhování zvažuje dokonce i přerušení studia. Přemýšlí také o tom, že by odešel někam do zahraničí, kde jsou opatření minimální. „Chci se co nejvíce odříznout od povinností a vytvářet si vlastní svobodu,“ říká student.

Přestože systém O-N-T na univerzitních kolejích i nadále zůstává, ruší se od pondělí možnost samotestování. To vyšlo studenty pouze na pár desítek korun týdně, nyní se jim testování podstatně prodraží. Za antigenní test zaplatí 201 korun, za PCR až 814 korun.

Například turecký student informatiky z pražských kolejí Na Větrníku za testy platit nechce, raději se nechá očkovat. „Dělám to ale nerad, protože celou situaci kolem covidu považuji za politickou hru. Chudí umírají, ale bohatí ne.“

Situaci s hrazením laboratorních testů řeší i studentka Vendy, která měla covid minulý měsíc. Potvrzení o prodělané nemoci ale nemá. „Budu muset platit každý týden alespoň za antigenní test, tedy 800 korun měsíčně, protože tady prostě potřebuju bydlet,“ říká studentka mediálních studií. Očkovat se nechce, spoléhá na protilátky. Se svým lékařem se chystá zkonzultovat, zda se vůbec takto čerstvě po covidu očkovat může.

Finanční kompenzace jsou namístě, myslí si právník

Nová opatření s největší pravděpodobností napadne právník se specializací na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Ten o nich hovoří jako o šikanózních. Ani to, které se týká studentů na kolejích, se mu příliš nepozdává. „Myslím si, že vysokoškoláci jsou jedna ze skupin, na které se zapomnělo a ke kterým je to opatření poměrně kruté,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

A ačkoliv si myslí, že věcně není opatření dobře, uznává, že právně je v některých případech opravdu možné podmiňovat ubytování negativním testem. Podle Dostála je totiž nutné rozlišovat, jaký má ubytování charakter. „Za předpokladu, že se jedná o nájemní bydlení, tak není možné ukončit nájemníkovi smlouvu jen proto, že se nenechá testovat. Pokud jde ale o zařízení, které poskytuje ubytovací služby, jako například hotel, tak tam ubytování lze testem podmínit,“ přibližuje právník.

Dostál zastává názor, že by měl stát studentům poskytnout určité finanční kompenzace. „Ocitli se ve zcela nové situaci. Jako studenti si zpravidla nemohou vydělávat nebo dojíždět každý den do školy z nějakého vzdáleného místa, kde bydlí. Stát jim překvapivě změnil podmínky jejich života, sáhl jim do rozpočtu a měl by jim to vykompenzovat.“

Například právník a člen Iniciativy Sníh Filip Křepelka upozorňuje, že většina opatření, která se od začátku pandemie zavedla, je soudně napadnutelná a testování na kolejích nebude výjimkou. „To, že se očkovaní nemusí chodit testovat, je i odborně problematické. Očkovaní mohou nemoc stále v nějaké míře přenášet. Takže i odborně je zvýhodňování očkovaných, ačkoliv sám jsem jeho zastáncem, dlouhodobě neudržitelné.“

Reklama

Doporučované