Hlavní obsah

Prezidentova oslava 75. narozenin: infuze, zabijačka a nový vůz

Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Zástupci společnosti Škoda Auto předali prezidentovi novou verzi Superbu.

Reklama

28. 9. 2019 15:54

Narozeninovou oslavu si prezident naplánoval na zámku v Lánech v užším okruhu přátel.

Článek

Poté, co Miloš Zeman v úterý absolvoval několikahodinové vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici a lékaři zjistili, že je dehydrovaný, a proto má nízký tlak, dostává do krve infuze s minerály.

Ze Zemanova vyjádření z minulé neděle pro Blesk.cz je známé, že si na tento víkend naplánoval narozeninovou oslavu s deseti až patnácti přáteli, pro které měla být připravena zabijačka. Za nejlepší dárek, který by chtěl dostat, prezident označil historické knihy.

Osmý Superb během sedmi let

Za dárek je možné považovat i nový vůz značky Škoda Superb, který prezident Miloš Zeman dostal do užívání od zástupců Škody Auto. Jde již o osmou Škodu Superb, kterou Zeman během svého působení v prezidentském úřadě využívá. Vedle toho dnes prezident dostal k dispozici i nové SUV Kodiaq.

„Zastávám názor, že český prezident by měl jezdit českým vozem, tedy vozem vyrobeným na českém území,“ uvedl při předání auta před zámkem v Lánech. Vůz mu předal člen představenstva automobilky Bohdan Wojnar a ředitel českého zastoupení firmy Luboš Vlček

Zeman dosud jezdil superbem třetí generace, který mu automobilka každoročně obměňovala. Předtím mezi lety 2013 a 2015 vystřídal tři vozy druhé generace. Od roku 2017 využívá pro méně formální cesty SUV Kodiaq.

„Škoda Auto poskytla vozy Policii ČR, respektive útvaru pro ochranu prezidenta, na základě smlouvy o nájmu vozidla. Zpravidla jsou předány institucím prvního stupně státní správy do užívání na dobu jednoho roku. Jde o roční pronájem vozů,“ řekl ČTK mluvčí Škody pro ČR Vítězslav Pelc. Cena auta se pohybuje kolem 1,3 milionu Kč.

Maják a kamerový systém jako speciální výbava

Černé vozy Superb a Kodiaq jsou oba ve vrcholné výbavové verzi Laurin & Klement. Pohání je benzinový přeplňovaný motor 2,0 TSI, který má v Superbu výkon 272 koní a v Kodiaqu 200 koní. Motor doplňuje automatická převodovka a pohon všech kol.

Superb má černý interiér a jde o zcela sériové provedení vozu, které se od běžně prodávaného liší pouze držáky prezidentské standarty na obou předních blatnících. Na přání ochranné služby byl dovybaven skrytým výstražným zařízením s majákem, kamerovým systémem a vysílačkou.

Posádka může využívat například vysokorychlostní internetové připojení během jízdy, o odpružení se stará systém adaptivní regulace podvozku (DCC), který dokáže přizpůsobit reakci plynu, brzd a tlumičů podle zvoleného jízdního režimu. V modernizovaném Superbu byly vůbec poprvé v rámci značky použity full LED matrixové světlomety.

Součástí standardní výbavy jsou kožené potahy sedadel s ventilací nebo virtuální kokpit namísto tradiční kapličky přístrojů na palubní desce. Dále pak tři multimediální systémy s displejem o úhlopříčce 9,2 palce, dva z nich nabízí mimo jiné funkci navigace, kterou lze ovládat také gesty nebo hlasově.

Modely značky Škoda jsou s tuzemským prezidentským úřadem historicky úzce spjaty. Již v roce 1926 využíval první prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk legendární vůz Škoda Hispano-Suiza s šestiválcem o výkonu 100 koňských sil.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené