Hlavní obsah

Faltýnkovy obrazy se prodaly za statisíce. Pátrali jsme, kam se poděly peníze

Foto: Ladislav Křivan/MAFRA/Profimedia, Profimedia.cz

Za kolik peněz se celkově vydražily obrazy Jaroslava Faltýnka, se ani po více než roce neví.

Reklama

13. 11. 2019 10:29

Ani rok po dražbě obrazů šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka není zcela jasné, kdo a za kolik si malby koupil. Peníze šly prostějovské škole Jistota a částky měla zveřejnit její výroční zpráva. Tam však o obrazech není ani řádka.

Článek

Právě škole Jistota, která vyučuje handicapované děti několika věkových kategorií, Faltýnek výnos z aukce věnoval. Jenže škola ve své výroční zprávě tyto částky neuvedla.

Dražba obrazů amatérského malíře Faltýnka, rovněž pravé ruky Andreje Babiše a prvního místopředsedy vládního hnutí ANO, se uskutečnila v pražské Hauch Gallery loni v červnu.

Veřejně se k vlastnictví obrazů přihlásili dva ze tří nových majitelů. Jedním z nich je osmý nejbohatší Čech a spolumajitel společnosti Penta Marek Dospiva. Ten za něj zaplatil 180 tisíc korun.

Druhým je pak majitel společnosti Trade Fides Libor Hledík, jehož zaměstnanci hlídají Národní galerii, hrady a zámky, ale také vojenské muniční sklady. Za Faltýnkův obraz zaplatil rovný milion korun. Kdo vydražil třetí obraz, se dosud neví. A známá není ani přesná částka, jakou kupec zaplatil.

Hledík Seznamu nyní potvrdil, že jeden milion korun převedl loni 29. června podle darovací smlouvy, kterou se školou Jistota má.

Ve výroční zprávě školy ale tato částka nebyla zmíněna. Škola uvádí, že měla celkové dary za rok 2018 necelých půl milionu korun.

„Přijaté dary ve výši 479 tisíc korun byly v roce 2018 použity na provozní náklady školy, případně vybavení, vše v závislosti na účelu uvedeném v darovací smlouvě,“ píše se ve výroční zprávě, která se před několika dny objevila v obchodním rejstříku.

Škola ještě uvádí, jaké dary inkasovala od září do prosince 2018. Ze jmenného seznamu lze vyčíst, že třeba osm tisíc korun získala od kanceláře Faltýnkova advokáta Květoslava Hlíny nebo že za toto období získala celkově více než 375 tisíc korun.

Třeba jméno dalšího majitele obrazu Marka Dospivy se v něm neobjevuje.

Mluvčí Penty Ivo Mravinac na dotaz Seznamu, zda Dospiva posílal také peníze stejně jako Hledík přímo škole, jen řekl, že je spolumajitel společnosti Penta v tuto chvíli v zahraničí a ke koupi obrazů se po svém návratu nejspíše už nebude chtít vracet.

Máme novou fasádu

Ředitelka školy Marie Turková potvrdila, že jim peníze skutečně z dražby Faltýnkových obrazů přišly. „Ano, máme za ně udělanou novou fasádu,“ napsala Seznamu a ještě uvedla, že tato oprava přišla celkově na 1 176 193 korun.

„Je to moc hezké a jsme šťastní, že je to hotové,“ dodala Turková a poté zaslala i fotografie, jak škola v současné době vypadá. Na opakované dotazy, proč se tyto částky ve výroční zprávě neobjevují, ale neodpověděla.

Podle oslovených advokátů tím škola neuvádí přesný přehled o svém účetnictví, a mohly by jí tak hrozit i sankce.

Foto: Marie Turková, Seznam Zprávy

Za peníze z dražby obrazů Jaroslava Faltýnka opravila škola fasádu.

Faltýnek uvedl, že jméno třetího majitele vydraženého obrazu nezná. Letos pro server Extra.cz řekl, že aukce „vynesla ‚jen‘ milion a půl“. Tedy poslední účastník dražby by mohl zaplatit za obraz okolo 300 tisíc korun.

Jméno a konkrétní částku neřekl ani Jan Třeštík, majitel Hauch Gallery, kde se výstava konala. Jen uvedl, že dražba umění probíhá všude ve světě anonymně, a proto identitu účastníků ani oni nezveřejňují.

Seznam letos v dubnu také popsal, jaké osudy potkaly dva obrazy, které Hledík a Dospiva vydražili.

Zatímco jeden je v zasedací místnosti Penty, druhý obraz ležel osm měsíců uložen v depozitáři a Libor Hledík ho až kvůli návštěvě reportérů Seznamu rozbalil.

Reklama

Doporučované