Hlavní obsah

Příliš drahá zábava pro premiérovy známé. Japonsko ruší festival sakurových květů

Foto: Yokota Air Base

Vláda zrušila tradiční festival rozkvetlých třešní.

15. 11. 2019 9:02

Japonská vláda zrušila tokijské slavnosti, které byly věnované rozkvetlým třešním. Tradice, která trvá od roku 1952, tak v příštím roce v dubnu pokračovat nebude.

Článek

Opozice přišla s kritikou japonského premiéra Šinzóa Abeho. Tvrdí, že si na minulý ročník oslav pozval až příliš mnoho svých známých. Premiér údajně přivezl 850 lidí ze svého volebního obvodu Jamaguči, který je ale od Tokia vzdálen 1000 kilometrů. Festival hradí stát z veřejných peněz.

Náklady na poslední ročník festivalu vyšplhaly na 55 milionů jenů (přes 11, 7 milionů korun). Za pět let Abeho vlády se téměř zdvojnásobily. Podobně vzrostl i počet hostů.

Co jsou oslavy rozkvetlých třešní?

Třešně, v Japonsku sakury, jsou důležitou součástí japonské kultury. Každý rok rozkvetou na několik týdnů.

Ceremonii město organizovalo v jednom z tokijských parků, oslavovala úspěchy všech Japonců.

Zrušení oslav bylo nečekané. Oznámil ho tajemník Jošihide Suga. Prohlásil, že vláda vyslechla kritiku a rozhodla se příští ročník zrušit. Vláda se prý bude věnovat kritériím zvacího procesu. Chtějí ceremonii učinit transparentnější.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené