Hlavní obsah

Zeman po schůzce s německým prezidentem znovu odmítl přijímání migrantů

Prezident Frank-Walter Steinmeier na návštěvě Prahy.

 

Reklama

12. 9. 2017 11:16

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier přijel dnes do Prahy na svou první oficiální návštěvu Česka ve funkci hlavy státu. Na Pražském hradě se setkal se svým protějškem Milošem Zemanem, s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem a s některými členy vlády. Steinmeier v Praze stráví jen půl dne, odpoledne už má naplánovaný další program v Berlíně.

Článek

Během společného jednání řešily obě hlavy státu hospodářskou spolupráci Česka a Německa, výstavbu dopravní infrastruktury nebo situaci v Evropské unii s ohledem na plánovaný odchod Velké Británie.

Prezidenti jednali také o migraci. Miloš Zeman znovu odmítl přijímání migrantů do Česka. Vyzval naopak k pomoci v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. O pomoci v zemích původu mluvil i Steinmeier. Zároveň ale žádal, aby evropské země respektovaly rozhodnutí Evropského soudního dvora. Soud zamítl žaloby Maďarska a Slovenska proti kvótám na rozdělování migrantů a potvrdil platnost programu přerozdělení 120 000 lidí.

Odmítnutí uprchlíků

Zeman odmítl přijímání uprchlíků, a to i v případě, že by za ně mělo dostávat Česko od evropských institucí peníze. „Mám silné pochybnosti o slučitelnosti jejich kultury - mám tím samozřejmě na mysli migranty muslimského typu - s evropskou kulturou,” řekl.

Odmítl také, že by Praha byla v migrační krizi nesolidární s ostatními evropskými státy, a poukázal na to, že Česko investuje peníze do rozvojové pomoci v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Právě na pomoc v zemích původu by se podle Zemana měla zaměřit i EU. „Řekl jsem panu prezidentu Steinmeierovi, že si dovedu představit velmi účinnou pomoc evropských zemí v zemích původu migrantů, ať už je to elektřina, ať už jsou to vodní zdroje, školy, nemocnice a další oblasti,” řekl. Uvedl rovněž, že odchod migrantů zhoršuje sociální situaci ve státech, odkud pocházejí.

„Přirozeně je správné, a říkám to i v Německu, že musíme dát lidem důvod pro to, aby chtěli zůstat v zemi, odkud pocházejí,” řekl Steinmeier. Znamená to podle něj přispívat k hospodářskému růstu a k zajištění právního státu v zemích, odkud migranti přicházejí.

Protiruské sankce

Prezidenti se neshodli také v otázce protiruských sankcí EU. Zatímco Zeman vyzval k jejich zrušení, protože podle něj nevedou k cíli, podle Steinmeiera nejsou samoúčelné a bude je možné odstranit teprve v okamžiku, kdy se podaří dosáhnout pokroku v mírovém procesu na Ukrajině.

Steinmeier ale zároveň uvedl, že ve velkém množství oblastí mají Česko a Německo společné zájmy. Zmínil například digitalizaci průmyslu, výstavbu přeshraniční dopravní infrastruktury nebo spolupráci ve vědě a výzkumu. Oba prezidenti také chválili česko-německé vztahy, podle nich se daří překonávat temné kapitoly minulosti.

Poprvé na oficiální návštěvě

Steinmeier byl na první oficiální návštěvě Prahy v prezidentské funkci, dříve opakovaně navštívil Česko jako ministr zahraničí. Na Pražském hradě se kromě Zemana setkal i s některými členy vlády, například s vicepremiérem pro vědu a výzkum Pavlem Bělobrádkem a ministrem dopravy Danem Ťokem.

Dnešní Steinmeierova návštěva byla půldenní, na odpoledne má německý prezident další program v Berlíně. Zeman proto vyjádřil přesvědčení, že se Steinmeier do Prahy brzy vrátí a jeho další návštěva bude delší.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované