Hlavní obsah

Pro miliony si na Velké pardubické poběží i koně z Francie. Vrátí se za rok také Váňa?

Rozhovor s Martinem Korbou o Velké pardubické. Velkou atrakcí budou francouzští koně.

 

Reklama

6. 10. 2017 11:28

Francouzští koně mají závod zatraktivnit, naposledy ale vyhráli před sedmdesáti lety. Jejich účast by do budoucna mohla na Velkou pardubickou přitáhnout další zahraniční účastníky.

Článek

O dvoumilionovou prémii pro vítěze Velké pardubické se v neděli poperou i tři koně z Francie. „Závod určitě zatraktivní,” věří výkonný ředitel Dostihového spolku a Velké pardubické Martin Korba.

Podle legendy a osminásobného vítěze závodu, žokeje a trenéra Josefa Váni, patří francouzští koně k absolutní špičce. „Je to nejkvalitnější zahraniční účast, jakou mohla Pardubická získat,” konstatuje Váňa.

Letos je to přesně sedmdesát let, kdy kůň z Francie v Pardubicích naposledy triumfoval. „Já ale věřím, že i letos zvítězí český kůň,” doufá ředitel Korba.

Na start 127. ročníku se postaví celkem dvacet koní, z toho třináct polokrevníků. „Odměna pro vítěze je pro majitele a trenéry koní nezanedbatelná a činí z Velké pardubické nejlukrativnější dostih České republiky,” míní Korba.

Dostih bude přenášen i do Francie. „Jsem přesvědčen, že pokud uspějí, přidají se k francouzským koním znovu i koně z dalších zahraničních stájí,“ míní předseda představenstva Dostihového spolku Richard Benýšek.

Čtyři koně, je mezi nimi loňský vítěz Charme Look, letos postaví na start právě i slavný žokej a trenér Josef Váňa. Sám jel závod osmadvacetkrát, osmkrát zvítězil. Letos se ovšem ze zdravotních důvodů na start nepostaví. „Ale rád bych se ještě na Velkou pardubickou v roli žokeje vrátil, snad příští rok? Nedávno jsem četl o osmašedesátiletém chlapíkovi, tuším z Austrálie, který ve svém věku jel Velkou liverpoolskou, což také rozhodně není žádná sranda,” směje se Váňa.

Předpověď počasí, která na víkend věští deštivo a teploty okolo deseti stupňů, patrně nepotěší publikum, koňům ani žokejům však vadit nebude. „Počasí asi nebude pro diváky mimo tribuny úplně komfortní. Nicméně pro koně a žokeje to není nic nového nebo zvláštního. Trať bude skvěle připravená,” slibuje Korba.

Brány závodiště se otevřou v neděli v 9 hodin. Hlavní dostih dne, Velká pardubická, odstartuje v 16:40. Základní vstupné ke stání stojí 190 korun.

Kvůli stavebním pracím na pardubickém letišti, jež sloužívalo jako parkovací plocha pro diváky, dojde letos ke změnám. Kapacitu letiště nahradí stání u plochodrážního stadionu Zlaté přilby. Parkovat se bude rovněž u přilehlého fotbalového hřiště ve Svítkově. Na závodiště bude odtud diváky svážet zdarma kyvadlová doprava.

Další parkovací plochou bude uzavřená silnice I/37 směrem na Chrudim v úseku mezi kruhovým objezdem a Dražkovicemi. Parkování tady bude stát 150 korun na celý den. Divákům pak poslouží rovněž parkoviště u vojenské brány letiště.

Velká pardubická se poprvé jela v listopadu roku 1874. Na start se tehdy postavilo 14 koní. Do cíle jich doběhlo šest. Nejúspěšnějším koněm historie je ryzák Železník. Startoval osmkrát a čtyřikrát zvítězil.

Reklama

Doporučované