Hlavní obsah

Pro Sanatorium Pálava se začne chystat dokumentace pro stavbu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

25. 1. 2021 21:35

Plánované Sanatorium Pálava je o krok blíže vzniku. Společnost Thermal Pasohlávky, kterou založil Jihomoravský kraj s obcí Pasohlávky na Brněnsku, už podepsala smlouvu s projektanty na přípravu dokumentace pro stavební povolení.

Článek

Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL). Léčebný ústav v Pasohlávkách bude stát asi půl miliardy korun, ústav se 160 lůžky má nabídnout lůžkovou a ambulantní rehabilitační péči. Předpokládané uvedení do provozu je v roce 2024.

Sanatorium Pálava v Pasohlávkách se má zaměřit především na včasnou neurorehabilitační péči pro pacienty s nemocemi nervového ústrojí včetně neurodegenerativních onemocnění, také po neurochirurgických onemocněních či při nemocech pohybového ústrojí.

„Pacienti s těžkým poškozením mozku dnes zůstávají řadu dnů a měsíců na akutních lůžkách nebo v LDN, protože pro ně chybí místa, kde by mohla co nejdříve začít neurorehabilitace. Podpis smlouvy nás posouvá zase o krok blíže vzniku sanatoria, které pomůže lidem s neurodegenerativními nemocemi, po neurochirurgických operacích a podobně,“ uvedl Zámečník. Dokumentace by podle něj měla být hotová ještě v prvním pololetí nebo ve třetím čtvrtletí.

Původně měl ústav stát 300 až 400 milionů, počítat se ale začalo až s půlmiliardovými náklady. Investici by měly pokrýt peníze z prodeje blízkých pozemků, také z kraje a z dotace od státu. Zámečník uvedl, že žádost o dotaci by se měla podávat letos či příští rok. Bez dotace pak podle něj realizace z vlastních zdrojů nebude možná.

Ústav vznikne v blízkosti plánovaného lázeňského komplexu, který v Pasohlávkách připravuje čínská společnost RiseSun. Lázeňský komplex s původními náklady až dvě miliardy korun by měl být hotový do roku 2026. Firma RiseSun už kvůli tomu koupila od Thermalu Pasohlávky potřebné pozemky. Právě z těchto peněz Thermal Pasohlávky zaplatí část nákladů na vybudování léčebného ústavu.

Reklama

Doporučované