Hlavní obsah

Proč musely zemřít? Našli jsme klíč k utajené vraždě dvou nevinných žen

Záhady Josefa Klímy: Utajená vražda dvou nevinných žen visí nad Jesenicí jako stín dodnes. (Video: Seznam.cz)

Reklama

17. 2. 2019 13:06

Poprava se odehrála v květnu 1945 v Jesenici u Prahy. Stín smrti se nad obcí vznáší dodnes, stejně jako snaha starou vraždu ututlat.

Článek

Heleně Veselé bylo 9 let, když ji 10. května 1945 i s dvěma mladšími bratry odtrhli od matky a od babičky. Vzápětí slyšela už jen dva výstřely.

Víc ani matku, ani babičku neviděla. Spolu s bratry putovala do adopce.

Pamatuje si jen, že ten, kdo střílel, byl Čech bydlící stejně jako ona s rodinou v Jesenici u Prahy, ale nikdy se nedozvěděla, proč to udělal.

Květnové dny těsně po válce byly plné zvěrstev, jak říká historik Jiří Padevět, Češi zabíjeli Němce, Němci Čechy, vlasovci Němce, Rusové vlasovce. I Češi Čechy. Ale o jesenickém masakru slyšel od nás poprvé.

Helena Veselá až nyní, po letech, začala spolu se synem pátrat po podrobnostech krutého činu. Snažila se prosadit, aby matce i babičce na jesenickém hřbitově, kde jejich těla nejspíš skončila, mohla zřídit aspoň malou cedulku, že zde leží.

Začala ale narážet na nepochopitelné mlčení a snahu starou vraždu ututlat. Proč? A jaký byl nakonec důvod, proč dvě naprosto nevinné ženy musely zemřít? Podařilo se nám vypátrat oboje, jak se můžete přesvědčit v úvodním videu.

Reportáž je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každou neděli od 20:00.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Záhady Josefa Klímy (celý pořad): Poválečný zločin, který se málem podařilo ututlat. Krádež tanku a následná sebevražda. Glosa rapera Lipa a Báry Nesvadbové. (Video: Josef Klíma, Seznam.cz)

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené