Hlavní obsah

Proč tolik pozornosti výročí invaze v ‘68? „Děsí mě, jak se moc komunistů zvedá,“ říká mladý tvůrce

Proč si výročí invaze v srpnu 1968 tak masivně připomínáme? (Video: Sabina Slonkova, Seznam Zprávy)

 

Reklama

23. 8. 2018 14:25

Televize Seznam připravila třídílný seriál k padesátému výročí srpnové okupace. Dokumenty poskládané ze vzpomínek pamětníků a dobových záběrů měly velký divácký ohlas.

Článek

Jak prožívali Čechoslováci poslední dny před tím, než do země vpadla okupační vojska? Co se dělo v prvních hodinách, dnech a týdnech? A jaké dopady měla invaze v roce 1968 na životy obyčejných Čechoslováků?

Přesně to líčí dokumentární série mapující reálné příběhy těch, kdo zažili okupaci vojsk Varšavské smlouvy. Vznikla ve spolupráci s portálem Paměť národa a obecně prospěšnou společností Post Bellum, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Jako dramaturg a režisér je pod ní podepsán za Televizi Seznam Samuel Sís. „Srpen 1968 je rozhodně jedním z nejsilnějších momentů, které naše republika zažila. A stále je důležité toto téma zpracovávat ze všech úhlů a ukazovat ho, co nejvíce to jde,“ domnívá se.

Třetí díl s názvem „1968: Co bylo dálodvysílá Televize Seznam v úterý 28. srpna od 20:00

K dokumentu se snažil přilákat především mladou generaci. „S mnohými o tom rodiče třeba ani nemluví. Třeba ani nebyli ve škole na hodině, když se o roce 1968 mluvilo… Proto jsme se snažili najít jinou formu vyprávění, než dokumenty obvykle mají, a víc tyto události nastínit mladší generaci.“

Jak mladý tvůrce vnímá, že se letos – poprvé po roce 1989 – otevřela komunistům cesta k moci? „Jsem z rodiny, jejíž část po okupaci emigrovala. Takže z toho mám strach. U nás se vyprávěly historky. Vím, co všechno si musel například můj strýc prožít. Vím, jaké to bylo pro dědu, když seděl ve vězení – zavírali ho za naprosté patálie. A také si vzpomínám, jak tátu vozili ob týden na Bílou horu jenom proto, že měl dlouhé vlasy a jak se oblékal,“ říká Samuel Sís. „Já nechci, aby tu někdo manipuloval s médii. Aby mi někdo manipuloval s námětem. Což se v mé rodině dělo. Aby můj děda mohl něco natočit, tak to musel někomu dát. A tím někým nebyl dramaturg, ale cenzor.“

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu. Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který běží na Televizi Seznam v premiéře každé pondělí od 20:00.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Reportéři Seznamu: Celý díl, ve kterém Sabina Slonková řeší s Filipem Horkým nakládání se zvířaty v Česku, s Vojtěchem Blažkem příběh limuzíny pro hejtmančina manžela a se Samuelem Sísem příběhy za srpnovou invazí z roku 1968. (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované