Hlavní obsah

Výzva: Jako předseda bych po takovém neúspěchu rezignoval, hodnotí Schwarzenberg propad TOP 09

23. 10. 2017

Volby jsou pro nás porážkou, říká čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Předčasné volby by byly lepší než Andrej Babiš ve vládě s kýmkoli, říká ve Výzvě Seznamu čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Jeho strana nakonec uhájila poslanecké lavice jen těsně. Přišla o 14 poslanců.

Článek

Před čtyřmi lety byl Karel Schwarzenberg hlavní tváří úspěšné kampaně TOP 09. Jeho straně tehdy dalo svůj hlas skoro 12 procent voličů. Ve volbách z konce minulého týdne ale topka dostala jen 5,31 procenta.

„Voliči potrestali všechny, kdo patří k establishmentu. Všechny, kdo tady vládnou od roku 1990,” hodnotí celkový výsledek hlasování Schwarzenberg.

„Nevím, proč jsme tak propadli,” říká k neúspěchu své strany. Někteří podle něj říkají, že to bylo předsedou strany Miroslavem Kalouskem, jiní pak proevropským směřováním TOP 09.

Přeliv voličů mezi volbami v letech 2013 a 2017. (Video: Jakub Říha)

„Je smutné, že se jedna z nejtradičnějších stran tolik propadla,“ říká pak k historickému propadu ČSSD čestný předseda TOP 09. Lidovci podle něj udělali chybu, že se před volbami rozešli se Starosty. Pirátská strana pak nemá jasný a čitelný program, říká ve Výzvě Seznamu.

O vytvoření případné vlády s premiérem Andrejem Babišem Schwarzenberg říká, že jeho dosavadní partneři - ČSSD a KDU-ČSL - by s ním znovu mohli jít do koalice.

Schwarzenberg dostal v Praze 19 370 preferenčních hlasů a bude tak ve svých 79 letech nejstarším členem dolní komory.

Volební speciál na Seznamu

yvarpzumanzesanyknalc

Názory k článku

Reklama