Hlavní obsah

Průzkum: Největší podporu má stále hnutí ANO, Piráti přeskočili ODS

Foto: CVVM

Volební model CVVM pro červenec 2020.

Reklama

12. 8. 2020 16:04

Hnutí ANO by v případných volbách získalo 29 procent hlasů, druhé Piráty by podpořila polovina voličů.

Článek

Největší podporu voličů si stále drží hnutí ANO, které by v případných červencových volbách podle modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) získalo stejně jako o měsíc dříve 29 procent hlasů. Podpora Pirátů od té doby mírně stoupla a strana by dosáhla na druhé místo. Nicméně její podpora v porovnání s ANO by byla poloviční. ODS a ČSSD si pohoršily.

ANO si udržuje ve volebních modelech CVVM velký náskok před ostatními stranami od roku 2017, kdy vyhrálo volby do Sněmovny. Proti minulému průzkumu se jeho podpora nezměnila.

Naopak Piráti si polepšili o procentní bod na 14,5 procenta. Z druhého místa tak sesadili ODS, které od června klesla podpora voličů o dva body na 12 procent. Nejvíce, o 3,5 bodu, si ale pohoršili koaliční partneři ANO, sociální demokraté. Ve volbách by jim v červenci dalo hlas 9,5 procenta lidí, což je zhruba stejná podpora, jakou straně vyjádřili lidé na počátku letošního roku. Předchozí červnový nárůst její podpory tak lze s velkou pravděpodobností považovat za výkyv měření, uvedli autoři průzkumu.

Nad pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny skončili ještě komunisté, lidovci, hnutí SPD a STAN. V modelu CVVM má KSČM podporu stejně jako v červnu 7,5 procenta, KDU-ČSL si polepšila o dva body na 6,5 procenta. Také podpora SPD stoupla o dva body na šest procent, u STAN se téměř nezměnila, činí 5,5 procenta.

„U uskupení SPD a STAN není možné vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi více stranami říci, zda by se do Poslanecké sněmovny dostala, či nedostala,“ uvedli autoři průzkumu.

Méně než pět procent hlasů by podle modelu získala TOP 09, Trikolóra a Strana zelených.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované