Hlavní obsah

První krajské vlády bez ANO jsou hotové. Babiše obešli v Plzni a Pardubicích

 

Reklama

11. 10. 2016 10:18

Hotovo. Ve dvou krajích soupeři vyšachovali vítězné ANO od vlády. V dalších čtyřech krajích se snaží ANO zabránit tomu, aby se mu to stalo, nabídkou hejtmanského postu možným partnerům.

Článek

První dvě hotové koaliční vlády v krajích potvrzují, že vítězství hnutí ANO ve volbách neznamená zároveň zisk hejtmanského postu.

Dnes si definitivně potvrdily dohodu o spolupráci čtyři strany v Plzeňském kraji. Hejtmanem tak bude bývalý šéf Škody Transportation Josef Bernard, který skončil s ČSSD ve volbách na druhém místě. Včetně hejtmana bude mít ČSSD v radě kraje čtyři místa. Doplní ji tři lidé za ODS a po jednom budou mít Starotstové a lidovci vedená Koalice pro Plzeňský kraj.

Tento plán, jak vyšachovat vítěze voleb Miloslava Zemana za ANO, přitom začal vznikat, jak již informoval Seznam, těsně po uzavření volebních místností.

Tomuto scénáři se ANO v několika krajích pokusilo zamezit tím, že nabídlo post hejtmana potenciálním partnerům. V Pardubicích už se ale tento krok ukázal jako neúspěšný.

Současný hejtman za ČSSD Martin Netolický udrží svůj post. A to v týmu s Koalicí pro Pardubický kraj, s níž vládne dosud, a ještě s ODS a Starosty.

Lídr ANO, náměstek pardubického primátora Jan Řehounek avizoval, že netrvá na postu hejtmana právě v zájmu toho, aby se jeho hnutí stalo součástí vedení kraje. Navrhoval i širokou koalici. Jeho tah, který svým lidem radil dopředu šéf hnutí Andrej Babiš, nevyšel.

Prezident: Je to nesportovní

Na skládání protibabišovských koalice v krajích reagoval už i prezident Miloš Zeman. Podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka považuje vznikající koalice proti ANO za nesportovní spojování stran s cílem vyšachovat vítěze voleb.

"Pokud jde o povolební vyjednávání, v některých krajích dochází podle názoru pana prezidenta k nesportovnímu a někdy až politicky bizarnímu spojování různorodých stran do koalic s jediným cílem: vyšachovat vítěze. Taková spojení mohou být chápána jako určitá zrada voličů," řekl Ovčáček.

Plzeň i Hradec

Podobně rychlí jako v Plzni byli v obcházení vítěze voleb v Královéhradeckém kraji. Tam již v sobotu vznikla předběžná dohoda „poražených“. A to přesto, že ANO vedené náměstkyní ministryně pro místní rozvoj Klárou Dostálovou zvítězilo přesvědčivě a získalo 13 mandátů. Druhá ČSSD, která nakonec zřejmě obsadí hejtmanský post Jiřím Štěpánem, pouhých šest.

Dostálová se stále snaží situaci zvrátit a jednat o trojkoalici, naděje jsou ovšem mizivé. Dohodu pěti stran orchestroval politický matador Jan Birke z ČSSD. S tou ANO podle jeho slov nejedná. Ostatní, například Starostové a Východočeši sice nabídku od Dostálové potvrdili, ale pokračují v jednáních o vládě pěti stran.

Milan Chovanec nebyl jen u startu kampaně, ale také u vyjednávání krajské vlády.

„Je potřeba ukázat voličům silný postup vůči ANO. Jinak po této facce dostaneme další tři příští rok ve volbách do Sněmovny. A nesmíme dopustit, aby absolutně nezkušení lidé rozvrátili kraje,“ uvedl pod podmínkou anonymity pro Seznam člen centrálního grémia ČSSD, proč se krajští lídři snaží v mnoha případech ANO obejít.

To se ovšem může vymstít. Dohody bez ANO budou hrát do karet Andreji Babišovi. Udrží jednak rétoriku, jak se zaběhlé strany spikly proti jeho hnutí, jednak jeho lidé nestihnou napáchat žádné chyby.

Strategie „hejtman za účast v krajské radě“ se pak týká ještě Ústeckého, Středočeského a Jihomoravského kraje.

Větší úspěch než Řehounek zatím slaví vyjednavači ANO, vedení ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, v Ústí.

ANO s dvaceti mandáty složí pohodlnou většinu ve spolupráci s dosud vládnoucími komunisty, kteří získali 13 křesel. A post hejtmana by mohl připadnout právě současnému ústeckému vládci Oldřichu Bubeníčkovi. Příznačné mimochodem je, že ve vyjednávacím týmu chybí lídr ANO, litoměřický manažer Petr Urbánek.

Zda dojde k finální dohodě, má být jasno v půli týdne.

Hejtmanský post pak z donucení budou zřejmě muset oželet zástupci hnutí Andreje Babiše i v Jihomoravském kraji. Museli reagovat na snahy sociálních demokratů, vedených dosavadním hejtmanem Michalem Haškem, kteří pro udržení se v krajské vládě nabídli post hejtmana druhým nejsilnějším lidovcům.

Nabídka ANO tak zní stejně. Hejtmanem může být lidovecký lídr Roman Celý, když vítěz voleb bude u kormidla také. Potřebují ale minimálně ještě jednu stranu. ANO připouští spolupráci se sociálními demokraty, jen bez účasti Haška. Je možná i varianta stejná jako na brněnské radnici. Tedy, že ANO a lidovce doplní TOP 09 a Žít Brno a Zelení s Piráty.

„Variant je hodně a chceme, aby koalice trvala celé čtyři roky a byla konstruktivní,“ uvedl v ČT pravděpodobný příští hejtman Celý.

Totéž se pak odehrává ve středních Čechách. Hybnou silou jsou zde Starostové, které k druhému místu dotlačila šéfka jaderného úřadu Dana Drábová. Právě na nich záleží nejvíce, kdo skutečně bude hejtmanem, a vypadá to, že ač vítězství slavila místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová z ANO, bude to starostenský kandidát Vít Rakušan.

Aktuálně se Starostové dohodli na exkluzivním jednání s ANO a TOP 09. A právě hejtmanský post bude muset podle dosavadních informací ANO obětovat, aby se starostové nepoohlédli po jiných možných partnerech. Třeba sociálních a občanských demokratech, kteří tuto nabídku už učinili.

Dvě hejtmanství má ale podle dosavadních vyjednávání ANO jisté. Zvítězilo s velkým přehledem v Moravskoslezském a prvenství si připsalo i v Olomouckém kraji. Oba tamní lídři – jak ostravský rektor Ivo Vondrák, tak olomoucký kandidát na hejtmana Oto Košta, směřují k tomu, že se stanou prvními muži svých krajů.

Nepřehledná situace zůstává v Karlovarském kraji, kde s velkým náskokem vyhrála s ANO náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová. Povolební matematika totiž ukazuje, že ač by ostatní strany chtěly, ANO zřejmě nakonec obejít nepůjde. Vyjednávání ovšem ještě potrvají.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované