Hlavní obsah

V Novém Městě na Moravě bude do dvou let stát domov pro 30 lidí s demencí

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

6. 5. 2022 23:27

V Novém Městě na Moravě vznikne domov specializovaný na péči o lidi s demencí. Investorem Domova Pomněnka s 30 lůžky je myslibořické středisko Diakonie Českobratrské církve evangelické, které na projekt dostalo dotace.

Článek

Přípravy na stavbu domova trvaly několik let. „Pro mě je srdeční záležitost vidět tady ty hromady bláta a ty díry, protože z toho vidím, že už se konečně staví,“ řekla ředitelka střediska Michaela Grmelová při dnešním poklepání základního kamene.

Kruhovitý areál se střechou porostlou zelení a dvorem umožňujícím klientům bezpečný pobyt na čerstvém vzduchu bude v Německého ulici, poblíž nemocnice. Stavbu by měla firma RONELI Stavby SE dokončit v únoru 2024. Předseda představenstva Milan Oplíštil podotkl, že stavbaři musí překonávat překážky vyvolané pandemií covidu-19 a válkou na Ukrajině, což je nedostatek stavebních materiálů a nárůst cen. „Jsem přesvědčený, že je překonáme,“ řekl.

V desetitisícovém městě je zatím komunitní dům pro soběstačné seniory a dům s pečovatelskou službou. Na možnost umístění do nového domova se už lidé ptají.

Radní Kraje Vysočina Jan Tourek (KDU-ČSL) řekl, že lůžek pro lidi s demencí je v této části kraje v přepočtu na obyvatele nejméně. Ocenil i to, že Domov Pomněnka bude postavený podle potřeb budoucích klientů. „Takových zas tolik v kraji nemáme, většinou to jsou bývalé domovy důchodců,“ řekl.

Ministerstvo poskytne na domov 35,4 milionu Kč, město osm milionů a kraj 14,2 milionu. Zbylé náklady uhradí diakonie, i pomocí úvěru. Pořádá také veřejnou sbírku, v níž se podle webu projektu zatím sešlo okolo milionu korun.

Diakonie Českobratrské církve evangelické (ČCE) má středisko v Myslibořicích na Třebíčsku. Jde o nestátní neziskovou organizaci poskytující sociální služby především seniorům, lidem s demencemi a zdravotním postižením. O lidi s demencemi se stará přes 30 let.

Reklama

Doporučované