Hlavní obsah

Splouvání Teplé Vltavy bude kvůli opravě mostu o dva měsíce kratší

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

28. 3. 2022 15:58

Splouvání Teplé Vltavy chráněným územím šumavského národního parku bude letos o dva měsíce kratší. Začne tradičně 1. května, ale skončí už posledního srpna, ačkoli v minulosti mohly lodě na řeku do konce října.

Článek

Důvodem zkrácení sezony je plánovaná rekonstrukce železničního mostu u Pěkné. „Jedná se o kompletní opravu velkého železného mostu přes řeku, který je posazen na kamenných pilířích. Železná mostní konstrukce i oba pilíře jsou v havarijním stavu. Rozpočet na tuto akci je 7,5 milionu korun, což bychom sami z rozpočtu obce nezvládli. Ale podařilo se nám získat dotaci čtyři miliony korun, a proto můžeme most opravit,“ uvedl Martin Hrbek, starosta obce Nová Pec, které most patří.

Úsek Teplé Vltavy mezi Soumarským Mostem a Pěknou, podléhající přísnějšímu režimu ochrany, měří 16 kilometrů. V minulosti sjížděli vodáci řeku bez omezení. Regulaci zavedl návštěvní řád národního parku kvůli tomu, že nadměrný provoz lodí může ovlivnit populaci perlorodky. Zákaz splouvání platí ve chvíli, kdy výška hladiny u Soumarského Mostu klesne pod 50 centimetrů. Pokud je stav vody do 61 centimetrů, plavidla musí doprovázet průvodce. Bez něj smí vodáci na Teplou Vltavu ve chvíli, kdy je výška vody nad 61 centimetrů. Při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů smí vyjet denně maximálně 63 lodí. U hladiny nad 61 centimetrů může denně na řeku 180 plavidel.

Registraci pro zájemce o splouvání šumavský park spustí 4. dubna. V květnu a v červnu se smí na řeku jen o víkendech a státních svátcích. Od prázdnin je povolené splouvání každý den. „Po dvou letech, kdy byl vždy začátek vodácké sezony na Teplé Vltavě ovlivněn pandemií covid-19 a začínalo se se splouváním až v červnu, se konečně vracíme do zajetých kolejí a začíná se opět v květnu,“ uvedl Dvořák.

Loni se na Teplou Vltavu vydalo 3360 lodí. Bylo to nejvíce za poslední roky.

Reklama

Související témata:

Doporučované