Hlavní obsah

Tábor vybuduje stanici, která bude srážet fosfor v Jordánu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

17. 5. 2022 22:13

Tábor vybuduje srážecí stanici, která bude snižovat množství fosforu v nádrži Jordán. Projekt by měl výrazně zlepšit kvalitu tamní vody. Stanice by měla fungovat od jara příštího roku.

Článek

Fosfor se do vodní nádrže, která byla před několika lety odbahněna, dostává především ze špatně čištěných komunálních odpadních vod a také z rybářského hospodaření v povodí.

„Koupací sezona by měla být od příštího roku v Jordánu mnohem lepší,“ uvedl táborský místostarosta Václav Klecanda (Piráti). Fosfor je důležitou zásobní látkou pro sinice, které se v posledních letech v Jordánu intenzivně množí. Kvůli tomu se snižuje kvalita vody, která není příliš vhodná pro koupání. „Věříme, že se to od příštího roku změní,“ uvedl Klecanda.

Budování zázemí pro srážecí stanici začne letos na podzim. Náklady na pořízení technologie činí téměř čtyři miliony korun. Srážecí stanice bude uvolňovat síran železitý, na který se fosfor váže.

Město problém řeší několik let. Srážecí stanice bude zachytávat i řadu dalších nežádoucích látek, ale nejčastěji jde právě o fosfor. Podle vědců je v průměru v Jordánu 20 až 40 mikrogramů fosforu na litr, a maxima jsou dokonce 80 mikrogramů. Pro rekreační využití je ideální hodnota pod 20 mikrogramů na litr.

Jordán byl vybudován v roce 1492 a je pravděpodobně nejstarší přehradní nádrží v Česku. Je určen k zásobování Tábora pitnou vodou. Jeho odbahnění, které po více než dvou letech skončilo v létě 2014, stálo 466 milionů korun. Ze dna Jordánu postupně zmizelo přes 260.000 krychlových metrů bahna. Rozsáhlou revitalizaci zkomplikovalo dvojí protržení hráze.

Reklama

Související témata:
Rybník Jordán

Doporučované