Hlavní obsah

Brno začalo stavět protipovodňová opatření od Riviéry k Uhelné

Foto: HZS Pardubického kraje

Ilustrační foto.

Reklama

10. 1. 2022 14:54

Brno začalo stavět protipovodňová opatření okolo Svratky v úseku od Riviéry až po viadukt přes Uhelnou ulici, chce ochránit město před stoletou vodou. Za stavbu zaplatí 1,3 miliardy korun, přičemž většinu peněz dostane od státu.

Článek

Pro Brňany bude mít stavba, která by měla skončit příští rok na podzim, přínos v tom, že umožní zpřístupnit řeku pro odpočinek a rekreaci. Vzniknou totiž nová nábřeží. Řeka je nyní spoutaná v betonovém korytě, nové koryto ale bude mnohem přírodnější a přirozenější.

Úsek, který stavbaři upraví, je delší než tři kilometry. Novou podobu navrhl tým již zesnulého věhlasného brněnského architekta Ivana Rullera, který zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži. Díky stavbě opatření se ve městě postupně také uvolní pozemky pro novou výstavbu. Dnes jsou blokované právě proto, že jim hrozí povodně.

Základním motivem opatření je rozšíření koryta řeky a snížení vysokých břehů. Díky tomu nebude město ohrožovat ani průtok odpovídající stoleté vodě. „Nábřeží se dostane blíže vodní hladině a vznikne rekreační zóna. Prostředí bude bezbariérové. Vysadí se zde přes 600 stromů a bude zde nová zóna pro odpočinek a setkávání lidí,“ řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). U bývalé chatové osady Favorit u Bauerovy ulice vzniknou mokřady, nádrže a tůně a přes ně povede lávka. Postaví se také dva nové podjezdy pro cyklisty pod Vídeňskou a Renneskou.

Součástí stavby je i nová kmenová stoka místo sto let staré, budou se překládat vodovody a kanalizace. „Pracovat se bude po etapách, aby byl vliv na obyvatele co nejmenší a o konkrétních dopravních opatřeních budeme vždy s předstihem informovat,“ řekla Vaňková.

Město bude ve stavbě protipovodňových opatření pracovat i řadu nadcházejících let v dalších etapách. Celkem jde o 23 kilometrů toků Svratky a Svitavy. Aktuálně se projektuje navazující úsek kolem plánovaného nového nádraží a bude se zpracovávat projekt pro úsek od dálnice D1 na jih až k Modřicím.

Reklama

Související témata:

Doporučované