Hlavní obsah

Cenu města Brna dostane 15 osobností. Mezi nimi Pithart i Krejčíková

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

7. 12. 2021 9:02

Politik Petr Pithart nebo tenistka Barbora Krejčíková dostanou Cenu města Brna pro rok 2021. Návrh na udělení ocenění 15 osobnostem dnes schválili brněnští zastupitelé.

Článek

Předávání cen je v plánu v únoru příštího roku, pokud to dovolí situace s ohledem na pandemii koronaviru.

Nejmladší oceněnou je tenistka Krejčíková, která letos vyhrála olympijskou čtyřhru v Tokiu a také triumfovala ve dvouhře i čtyřhře na grandslamovém turnaji Roland-Garros. Do roku 2017 ji trénovala wimbledonská šampionka a brněnská rodačka Jana Novotná, kterou město in memoriam ocenilo loni.

Za mezinárodní spolupráci je oceněný Petr Pithart, bývalý předseda vlády a předseda Senátu za KDU-ČSL a dlouholetý účastník česko-německé brněnské konference Dialog uprostřed Evropy o středoevropských vztazích. Dialog se od roku 2007 koná v Brně. Pithart je podle města nejvýznamnější osobností této mezinárodní aktivity, která dělá Brnu dobré jméno po celém světě. Cenu dostane i architekt Petr Hrůša, který se významně podílel na rekonstrukci Janáčkova divadla nebo Domu umění města Brna. Navrhl například parkovací dům Domini park v Panenské ulici.

Za obor společenských věd dostane cenu Jiří Hlušička, který se zasloužil o vznik druhého největšího muzea umění v Česku – Moravské galerie v Brně. Dalšími oceněnými budou například bývalý tajemník magistrátu Pavel Loutocký, novinář a publicista František Mikš, Martin Černohorský působící v oblasti přírodních věd nebo Alexandra Šulcová, která se věnuje experimentální farmakologii. Ocenění in memoriam získá i páter František Lízna. Byl brněnský jezuitský kněz, signatář Charty 77 a politický vězeň. Zemřel letos v březnu na covid-19.

Podle primátorky Brna Markéty Vaňkové (ODS) toho ocenění hodně dokázali, přesto jsou skromní lidé. „Je za nimi vidět úctyhodná profesní dráha, mezinárodní respekt i morální síla. Pracují v Brně a pro Brno, proto jsem ráda, že jim to město může udělením ceny vrátit a připomenout tak všem, jak skvělí lidé vedle nich žijí,“ uvedla Vaňková.

Reklama

Doporučované