Hlavní obsah

Chodský Mrákov dokončuje čističku, umožní téměř zdvojnásobení počtu obyvatel

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

25. 1. 2022 18:27

Téměř zdvojnásobení současného počtu obyvatel umožní Mrákovu nová čistírna odpadních vod za 46 milionů korun bez DPH. Rozvoj obce, která plánuje dosud největší bytovou zónu u hřiště, bude možný od května, kdy stavba skončí.

Článek

Mrákov na ni na pátý pokus získal dotaci 27 milionů korun od ministerstva zemědělství. Bez nové čističky by se obec nemohla rozvíjet.

„Je (čistička) pro celý Mrákov i Klíčov (součást Mrákova), dimenzovaná na 1990 ekvivalentních obyvatel. Ta stará, spuštěná v roce 1992, byla jen na 1000 lidí. Větší (čistírnu než pro cca 2000 obyvatel) už jsme nechtěli, protože bychom museli splňovat jiné (přísnější) limity,“ uvedl Josef Janeček (Sdružení pro obec Mrákov), starosta vesnice s 1130 obyvateli. Podle starosty už je stavba hotová a dodělává se technologie. Původně měla být čistírna hotová do konce loňského roku, ale kvůli počasí byly velké problémy s instalací nádrží v desetimetrové hloubce a další zpoždění způsobila covidová pandemie. Stavba nezahrnovala kanalizaci, v Mrákově i Klíčově je celá nová.

Nová čistírna vody byla podmínkou dalšího rozvoje obce. V lokalitě u starého hřiště, kde obec odkoupila už před lety od soukromníka tři hektary pozemku, vznikne zhruba 30 parcel. Dalších deset by mohlo být na sousedních plochách soukromého vlastníka, kde ale záleží na tom, jak se obec domluví s ČEZ na přeložce vysokého napětí. Mrákov už má zónu v územním plánu, ale musí ještě zpracovat územní studii, která má být schválená letos. Hned poté obec zajistí projektanta.

„Policie teď ještě připomínkovala komunikace, projektant to dořešuje. Do konce června bychom to mohli mít schválené, abychom pak hned začali s projekty a zasíťováním,“ uvedl Janeček. Příprava sítí v zóně přijde na deset až 20 milionů Kč. „Zájem místních i cizích lidí o parcely je velký. V obci máme všechno - devítiletou školu, školku, obchod, sportovní areál, a do Domažlic je to kousek,“ řekl.

Mrákov má letos rozpočet 30 milionů korun, z toho více než polovinu dá do rozvoje.

Reklama

Doporučované