Hlavní obsah

Plzeň chce vybudovat další stovky městských bytů, jichž teď vlastní 2655

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

19. 5. 2022 18:59

Plzeň chce vybudovat stovky dalších městských bytů, jichž nyní vlastní 2655. Desítky bytů už se budují a další budou vznikat v opravených domech poblíž centra, které nakonec nebudou muset ustoupit průtahu z jihu na sever města.

Článek

„Magistrát také vytipoval šest ploch, kde postaví nové domy s nájemními byty. Navíc letos v září dokončí projekt Zátiší, kde bude 183 nových menších bytů,“ řekl náměstek primátora David Šlouf (ODS).

„Máme před sebou úpravu domů ve Smetanových sadech, v ulicích Bolzanova, Thámova, Tělocvičná, Kotkova, Kalikova a Na Jíkalce, kde se budou domy rekonstruovat. Část se jich zdemoluje a na jejich místech budou domy nové, protože se jejich rekonstrukce nevyplatí,“ řekl. Původně jich část měla jít k zemi kvůli průtahu městem, silnici I/27 z jihu na sever. Nakonec se ale ukázalo, že dopravní řešení bude jiné, uvedl Šlouf. Na domy v Kotkově a Kalikově ulici už je letos v rozpočtu 50 milionů korun, na Smetanovy sady asi 30 milionů korun.

„A teď rekonstruujeme Korandovu ulici zhruba za 100 milionů korun, Plachého asi za 25 milionů korun a samozřejmě Zátiší,“ uvedl Šlouf. Prvních 77 bytů na Zátiší bylo postaveno a zkolaudováno loni v červnu a teď se staví v druhé etapě 106 bytů, které budou hotové v září. Toto menší sídliště nabídne bydlení zhruba pro 500 lidí, kteří získávají obtížně nájemní nebo vlastní bydlení na komerčním trhu, tedy seniorům, zdravotně postiženým, samoživitelům, rodinám pečujícím o zdravotně postižené děti i mladým rodinám jako startovací dostupné bydlení.

Město před pár lety přišlo o 500 bytů, když prodalo byty na Sylvánu, postavené v letech 2002 až 2005 se státní dotací. „Prodali jsme je v drtivé většině dosavadním nájemníkům, takže se nám nestalo, že bychom měli zvýšenou poptávku po bydlení, protože nájemníci jsou teď vlastníci. A peníze, které jsme získali, jsme vrhli do výstavby Zátiší,“ uvedl Šlouf.

Město též vyčlenilo šest pozemků, které chce do budoucna zastavět městským nájemním bydlením. Připravují se studie. Plochy jsou na Světovaru, Zátiší, v Liticích, na pravé straně od Karlovarské u lokality Pod Záhorskem a ve dvou prolukách - Na Jíkalce a v Plachého ulici.

Reklama

Související témata:

Doporučované