Hlavní obsah

Reportéři agentury Reuters byli v Barmě odsouzeni k sedmi letům vězení

Soud poslal dvojici novinářů do vězení.Video: AP, Reuters

 

Reklama

3. 9. 2018 7:18

Za nelegální držení oficiálních dokumentů si dnes dva zadržení novináři agentury Reuters vyslechli rozsudek soudu v Rangúnu. Za mřížemi si odpykají sedmiletý trest, svou vinu ale nepřiznali.

Článek

Dva reportéři agentury Reuters byli dnes v Barmě odsouzeni k sedmi letům vězení za neoprávněné držení tajných státních dokumentů. Oba muži trvají na své nevině a tvrdí, že jim dokumenty podstrčila policie. Proti rozsudku se již vyslovili velvyslanci USA a Británie i šéfredaktor Reuters, podle kterých jde o krok zpět pro demokracii v Barmě. Evropská unie vyzvala k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění novinářů.

Osmadvacetiletý Ťjo Sou U a dvaatřicetiletý Wa Lone byli zadrženi loni 12. prosince na předměstí Rangúnu poté, co se sešli se dvěma policisty, kteří působili v barmském Arakanském státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při tažení proti muslimské menšině Rohingů. Před násilnostmi uprchlo od loňského srpna z Barmy do sousedního Bangladéše více než 700 000 Rohingů.

Reportéři byli obviněni ze získání důvěrných dokumentů, za což jim hrozilo až 14 let vězení. Novináři ale před soudem uvedli, že listiny jim těsně před zatčením podstrčili dva policisté. Tuto výpověď překvapivě potvrdil jeden ze svědků. Policista Mou Yan Nain, který se s novináři 12. prosince sešel, před soudem v dubnu řekl, že šéf barmské policie rozkázal svým podřízeným, aby na novináře nastražili past, podstrčili jim kompromitující dokumenty, a umožnili tak jejich zatčení.

„Dnešek je smutným dnem pro Barmu, pro zpravodaje Reuters... a pro média všude na světě,“ uvedl v prohlášení šéfredaktor Reuters Stephen Adler. „Tito dva obdivuhodní reportéři už strávili téměř devět měsíců ve vězení v důsledku falešných obvinění, která mají za cíl umlčet je a zastrašit média... Bez jakýchkoliv důkazů o vině a navzdory přesvědčivým důkazům o tom, že na falešném obvinění se podílela policie, je dnešní verdikt odsuzuje k dalšímu odnětí svobody a schvaluje nesprávné chování bezpečnostních složek,“ pokračoval Adler.

„Je to (verdikt soudu) velký krok zpět, pokud jde o přechod Barmy k demokracii, staví se proti spravedlnosti a svobodě slova a barmská vláda ho musí urychleně napravit,“ zdůraznil šéfredaktor Reuters. Uvedl, že nehodlá přihlížet nespravedlnosti páchané na dvou novinářích a zváží, zda v nadcházejících dnech nepožádá o pomoc mezinárodní společenství.

Odsouzení novinářů přichází v době, kdy barmská vláda nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí rostoucí kritice ohledně útlaku Rohingů. Převážně buddhistická Barma Rohingy neuznává jako etnikum. Považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Násilnosti v Arakanském státě začaly poté, co skupiny Rohingů loni v srpnu zaútočily na policejní stanice. Armáda následně zahájila v oblasti operaci, během níž podle svědků vojáci zabíjeli civilisty a vypalovali celé rohingské vesnice. Vyšetřovatelé OSN tento týden uvedli, že by vrchní velitel barmské armády a dalších pět generálů mělo být stíháno za „genocidu“ spáchanou na rohingském etniku. Armáda tvrdí, že většina zabitých Rohingů byli teroristé.

Dnes odsouzení novináři agentury Reuters zdokumentovali případ masakru ve vesnici Indin. Podařilo se jim získat fotografii deseti spoutaných mužů, kteří před svou smrtí klečí na kolenou. Další fotografie zachycují jejich těla zalitá krví v jámě; jedno z nich je bez hlavy. Dva z nich ubili buddhističtí vesničané a osm zastřelily ozbrojené složky, řekli reportérům dva vesničané, kteří hromadný hrob hloubili. Sedm barmských vojáků bylo následně odsouzeno k šesti až deseti rokům vězení. Jde o jediný případ, kdy barmská armáda přiznala, že vojáci Rohingy zavraždili.

Znepokojení nad dnešním rozsudkem vyjádřili velvyslanci USA i Británie v Barmě. „Je to velmi znepokojující pro každého, kdo zde bojoval za svobodná média. Myslím, že je nutné si položit otázku, zda tento proces zvýší, nebo sníží důvěru obyvatel Barmy v justici,“ uvedl americký velvyslanec Scot Marciel.

„Mluvím zde za britskou vládu a členské státy EU, jsme velmi zklamáni tímto verdiktem... Svoboda slova a spravedlnost jsou pro demokracii zásadní a tento případ na to vrhl dlouhý stín,“ konstatoval britský velvyslanec Dan Chugg.

Evropská unie v prohlášení uvedla, že „vězeňské tresty Ťjo Sou Ua a Wa Lonea by měly být přezkoumány a oba novináři by měli být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni“.

Reklama

Související témata:

Doporučované