Hlavní obsah

Rozvedl se i léčil na psychiatrii. Po sedmi letech vrátil soud kauzu bývalého náměstka hejtmanky na začátek

10. 4. 2019

Bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda popisuje dopady kauzy ROP Severozápad na jeho život. (Video: Radek Nohl)

Soud se rozhodl případ spojit s další větví kauzy, kterou dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Článek

Po sedmi let od obvinění bývalého předního ústeckého politika ČSSD Pavla Koudy a tehdejšího ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze vrátil krajský soud jejich případ na začátek.

Soudce Jiří Blažek ve středu rozhodl, že se vyšetřování spojí s další větví kauzy, kterou dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. V ní je vedle Koudy a Kušnierze obviněno dalších 25 lidí.

Jde třeba o svého času vlivné podnikatele Alexandra Nováka a Daniela Ježka nebo bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou či někdejšího karlovarského hejtmana Josefa Novotného.

Krajský soud v Ústí nad Labem se případem Koudy a Kušnierze musel znovu zabývat poté, co zasáhl Nejvyšší soud. Ten řekl, že soudci dříve chybovali. Jenže Kušnierz, který je označován za klíčového svědka proti vlivným podnikatelům a politikům, si v této části kauzy již odseděl rok a čtvrt ve vězení.

Ze soudní síně odcházel rozladěný. „Bez komentáře,“ odpověděl Kušnierz jen na dotazy novinářů. Aby se kauza vrátila zpět policistům, navrhl žalobce Vladimír Jan. Seznamu řekl, že Kušnierz v této fázi o odškodnění žádat nemůže, i když si svůj trest za mřížemi již odpykal.

Policie uzavírá vyšetřování kauzy ROP Severozápad. (Video: Radek Nohl, Seznam.cz)

Kouda byl v této části případu odsouzen k tříleté podmínce. Před soudem jeho obhájce Vencislav Sabotinov popsal, že sedmileté trestní stíhání mělo vliv na jeho kariéru, rodinu i zdravotní stav.

„Během těch sedmi let mi zemřel otec. Rozvedl jsem se. Manželka neunesla ten tlak, když máte v baráku patnáct policistů. Jeden čas jsem se léčil i na psychiatrii,“ popsal Seznamu Kouda.

Dosud musel řešit dvě kauzy. Tu, kterou vrátil Nejvyšší soud, a další, kterou dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. „Situace se pro pana Koudu zjednodušší, bude se moci nyní soustředit jen na jedno řízení,“ prohlásil soudce Blažek, když zdůvodňoval své rozhodnutí.

Sabotinov s rozhodnutím soudu ale nesouhlasil. „Nebyly splněny podmínky k takovému postupu,“ uvedl. Proti tomu, že se případ vrátí na začátek, ale není odvolání možné.

Vyšetřování hlavní větve kauzy, kterou dozoruje Vrchní státní zastupitelství, jde nyní do finále. Advokáti a obvinění se již mohli seznámit se spisem.

„Policejní orgán činí úkony směřující k ukončení vyšetřování,“ uvedl žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze, který tuto část případu dozoruje.

Doporučujeme

Další zprávy