Hlavní obsah

Ruský Sojuz řízený robotem Fjodorem odstartoval a míří na ISS

Ruská raketa Sojuz řízená robotem Fjodorem odstartovala a míří na ISS. (Video: Eva Soukeníková , AP, Reuters)

 

Reklama

22. 8. 2019 12:10

Ve čtvrtek ráno odstartoval z Kazachstánu ruský Sojuz, jehož posádku tvoří robot Fjodor. K Mezinárodní vesmírné stanici by měla loď přiletět v sobotu ráno.

Článek

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dnes ráno odstartovala ruská raketa Sojuz-2.1a s lodí Sojuz MS-14, která na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) letí bez lidské posádky, ale s robotem Fjodorem. Oznámila to ruská média. Jde o první, certifikační let jinak pilotované lodi z řady Sojuz MS s využitím nosiče Sojuz-2.1a. Přistání na ISS se plánuje na sobotní ráno.

Loď Sojuz MS-14 dosáhla oběžné dráhy a začala cestu k orbitální stanici, uvedl zpravodaj agentury Interfax ze střediska řízení letu. Nosná raketa, která loď vynesla mimo atmosféru, z Bajkonuru odstartovala v 5:38 SELČ a všechny tři její stupně se oddělily normálně, dodal.

Až dosud vesmírné lodě Sojuz MS vynášely na oběžnou dráhu rakety Sojuz-FG, ale ruské vesmírné agentuře Roskosmos už zbyla jediná raketa tohoto typu a ta má na konci září dopravit na ISS novou posádku.

Na palubě Sojuzu MS-14 se nachází „jediný člen posádky“, člověku podobný robot Fjodor, který se stane prvním ruským androidem na ISS. Při startu zavelel tradiční „Jedeme!“. Stejným povelem začal první člověk ve vesmíru Jurij Gagarin svůj oblet Země. Pak už robot předával na Zemi telemetrické údaje, včetně násobků přetížení, poznamenal Interfax.

Na ISS Fjodor setrvá dva týdny, návrat na Zemi je naplánován na 7. září. Očekává se, že v budoucnu by android mohl pracovat v oblastech, kde by nasazení člověka bylo příliš namáhavé či nebezpečné. S umělou inteligencí by měl posloužit při cestách do vzdáleného vesmíru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované