Hlavní obsah

Rusko obvinilo Slovensko ze sabotáže a žádá vrácení Sputniku V

Foto: Profimedia.cz

Bývalý slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí na letišti v Košicích, kam v březnu dorazila dodávka vakcín Sputnik V.

Reklama

8. 4. 2021 17:01
aktualizováno • 8. 4. 2021 19:00

Slovensko podle státního Ruského fondu přímých investic, který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, porušilo kontrakt na dodávku této očkovací látky. Fond proto požádal slovenskou vládu, aby zásilku vrátila.

Článek

Ruský fond přímých investic podle agentury TASS sdělil, že slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušil smlouvu tím, že zadal testování zásilky vakcín Sputnik V dodaných na Slovensko laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie, přestože tato síť laboratoří je dostupná.

Fond na Twitteru uvedl, že rovněž požádal o zaslání šarže do speciálně certifikované laboratoře k dalším kontrolám. SÚKL dříve uvedl, že vakcíny, které obdržel, se lišily od šarží přezkoumávaných Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a lékařským časopisem The Lancet.

Bratislava dosud nerozhodla, zda bude Sputnikem V očkovat obyvatele. SÚKL s ohledem na nedostatek informací nevydal své hodnocení přínosů a rizik ruské vakcíny. Kvůli její dodávce dnes Moskvu navštívil slovenský ministr financí Igor Matovič, který její nákup prosadil ještě z pozice premiéra navzdory odporu části koalice.

Detaily ohledně své návštěvy Moskvy má Matovič zveřejnit na páteční tiskové konferenci v 10:30, oznámil ministr financí v emotivním příspěvku na Facebooku. „Spustili svoji geopolitickou špinavou hru proti ‚hybridní zbrani‘ Ruska a bylo jim úplně jedno, zda budou předčasné volby a vrátí se mafie k moci. Dnes však svoje dílo dokonali – svými bludy, které skrz Denník N pustili do celého světa, přiměli Rusy říci dost – a ti nás požádali o vrácení Sputniku a ukončení smlouvy,“ vzkázal svým kritikům bývalý premiér. „Vám, kterým to je stejně líto jako mně, slibuji, že to nevzdám. Ačkoli teď nevím, jak dál,“ zakončil Matovič svůj příspěvek.

Matovič má po Moskvě navštívit v pátek Budapešť, důvodem má být opět vakcína Sputnik V, informuje Denník N. Cestu do Maďarska potvrdil deníku ministr zahraničí Ivan Korčok, který ale podle svých slov její účel nezná. O Matovičově návštěvě Maďarska měl ministra zahraničí informovat slovenský velvyslanec v Budapešti.

Ruská strana obvinila slovenský SÚKL z porušení kontraktu a blíže nespecifikované sabotáže. V oficiálním prohlášení taky viní slovenskou stranu z dezinformační kampaně a dalších provokací. „Doufáme, že Slovensko vyřeší své vnitřní problémy a bude nadále odhodláno spolupracovat na porážce covidu-19. Vakcíny by měly zachraňovat životy a neměly by se používat v geopolitických ani vnitropolitických bojích. Společně jsme silnější,“ uvedl fond na svém twitterovém účtu.

„Podle publikovaných zpráv by se Sputnik V měl používat přibližně ve 40 zemích světa, ale tyto vakcíny spojuje jen název. Není prokázaná srovnatelnost a konzistentnost různých šarží vyrobených na různých místech. Ve vícero případech se jeví, že jde o vakcíny s rozdílnými vlastnostmi,“ uvedl SÚKL v prohlášení, které poskytl ČTK. Zmíněné rozdílné vlastnosti jednotlivých dávek Sputniku V se podle SÚKL týkají například složení a způsobu výroby vakcíny.

Slovenský ústav také v reakci na ruskou kritiku upozornil, že oficiální síť laboratoří Evropské unie kontroluje kvalitu vakcín registrovaných v EU, jenže vakcína Sputnik registrovaná na území EU není. „Vakcína Sputnik V není ani na Slovensku, ani v EU registrovaná a její použití bylo povolené mimo registrační proces,“ cituje vyjádření SÚKL Denník N.

SÚKL také sdělil, že Slovensko získalo ruskou vakcínu, která není shodná s tou látkou, kterou by měla posoudit Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Slovenský úřad dodal, že od ruského výrobce vakcíny nedostal asi 80 procent požadovaných údajů v souvislosti se Sputnikem V.

Expremiér Matovič na sociální síti napsal, že někdo chce znemožnit použití Sputniku V na Slovensku. Právě okolnosti dovozu první zásilky ruské vakcíny na Slovensko v březnu prohloubily v zemi vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra i ministra zdravotnictví.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované