Hlavní obsah

O ruského komika se začala zajímat policie. Raději utekl ze země

Svět bez obalu: Známý ruský stand-up komik Aleksandr Dolgopolov utekl z Ruska, obával se o svou bezpečnost. (Video: Milan Šíma)

 

Reklama

4. 2. 2020 5:00

Populární stand-up komik Alexandr Dolgopolov je známý tím, že si ve svých vystoupeních dělal legraci z ruského prezidenta a pravoslavné církve. Teď se bojí o vlastní bezpečnost.

Článek

Policie začala umělce vyšetřovat po jeho vystoupení v jednom z petrohradských klubů. Podezírá komika, že se dopustil urážky pravoslavné církve a hlavy státu. Ve vystoupení si dělal legraci jak z Ježíše, tak z prezidenta Vladimira Putina.

Když zjistil, že se ocitl v hledáčku zájmu kriminální policie, rozhodl se raději Rusko opustit. „Nemyslel jsem si, že budu stíhán za své vtipy. Tak jsem zvážil svoje možnosti…“ vysvětluje Dolgopolov.

O útěku Dolgopolova ze země informovala (s odvoláním na organizátora jeho akcí) Armena Gandiljana z ruské verze Rádia Svobodná Evropa. Informace následně potvrdil i umělcův právník s tím, že jeho klient se v Rusku obával o vlastní bezpečnost.

Do jaké země utekl, zatím není známo.

V rozhovoru pro RFE/RL se Dolgopolov svěřil, že se mu nelíbí, co se v Rusku děje. „Většina mých vystoupení je o mně. Opravdu mě štve, co se tu dělá v naší společnosti s náboženstvím: diskriminace ateistů, zákon chránící city věřících. To jsou absolutně neférové zákony. Je to zásah proti lidem z ideologických důvodů.“

Policie uvedla, že vyšetřování probíhá. A to na základě anonymního udání, podle něhož Dolgopolov pošlapal city věřících.

Zákon na ochranu proti útokům vůči věřícím byl do ruského trestního zákoníku přijat po legendárním protestu hudební skupiny Pussy Riot. Její členky tehdy – v roce 2012 – odehrály v moskevské katedrále Krista Spasitele přímo před ikonostasem píseň „Bohorodičko, vyžeň Putina“.

Několik výňatků ze stand-upů Alexandra Dolgopolova:

„Jsem rád věřící. Ale měl jsem tolik problémů, když jsem se stal starším a dostal více rozumu, že jsem vzal svůj křestní kříž a zahodil jsem ho. Myslel jsem si, že to je seriózní gesto od dospělého ateisty. Teď už ale vím, že to byla spíš hysterie věřícího, který se snaží získat boží pozornost: Podívej, Bože, já nepotřebuji tvoje dary. Můžeš si je vzít zpět. Už nejsme kamarádi. Proto to lidé dělají? Aby se na ně Bůh seshora podíval a zeptal se: Sašo, co je špatně? Co to děláš? To je v pořádku. Pojďme spolu další část cesty.“

„Lidé v naší zemi jsou rozděleni do dvou táborů: na jedné straně máme ty, kteří podporují Putina, a na druhé jsou ti, kteří umějí číst a psát. Vždyť víte – ti, kdo dokážou logicky uvažovat.“

„Když si dělám legraci z politiky, cítím z hlediště napětí. Rozumím tomu. Už to slyším: Sašo, a my jsme plánovali, že půjdeme po té show domů, viď?“

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované