Hlavní obsah

Sáček, ve kterém Armstrong přivezl na Zem první měsíční prach, jde do dražby

14. 7. 2017

Sáček, ve kterém Armstrong přivezl na Zem první měsíční prach, jde do dražby (video: Reuters).

Aukční síť Sotheby's plánuje k 48. výročí prvního přistání na Měsíci dát do dražby sáček, ve kterém kosmonauti poprvé přivezli měsíční prach. Spolu s ním vydraží dalších 172 předmětů spojených s objevováním vesmíru.

Článek

Ke 48. výročí přistání na Měsíci připravila aukční síň Sotheby’s dražbu s názvem Objevování vesmíru. Uskuteční se 20. července. Hlavní položkou aukce je sáček, ve kterém Neil Armstrong a posádka lodě Apollo 11 přivezli první vzorky měsíčního prachu, jehož stopy stále zůstávají uvnitř.

„Je to dekontaminační sáček, který byl použit k ochraně vzorku před kontaminací lidmi a Zemí, ale také k ochraně posádky a Země před potenciálním znečištěním měsíčními patogeny," uvedla Cassandra Hattonová z aukční síně Sotheby’s. Podle odhadů se sáček prodá za dva až čtyři miliony dolarů, tedy zhruba 40 až 90 milionů korun.

Do dražby se sáček dostal kvůli chybě v inventáři, kdy byl špatně identifikován a následně téměř vyhozen. Jedná se o jediný předmět svého druhu, který je v soukromých rukách.

V dražbě budou moci zájemci získat celkem 173 předmětů, mimo jiné také letový plán Apolla 13. „Obsahuje všechny poznámky astronautů, včetně těch z doby před a po explozi vesmírné lodě," dodala Hattonová. Jeho cenu odborníci odhadují na 30 až 40 tisíc dolarů, v přepočtu 700 až 900 tisíc korun.

Sotheby’s dále nabídne mapy, glóby, skafandry, modely, motory raket a modely Sputniku. Kuriozitou je komiksová postavička Snoopy, která byla maskotem posádky lodě Apollo 10. Případného zájemce vyjde podepsaná figurka alespoň na 2 tisíce dolarů (46 tisíc korun).

yvarpzumanzesanyknalc

Názory k článku

Reklama